PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków-Zakopane: Podróż będzie krótsza dzięki łącznicy kolejowej

  • PAP/MN    22 grudnia 2016 - 10:13
Kraków-Zakopane: Podróż będzie krótsza dzięki łącznicy kolejowej
Obecnie podróż pociągiem między Krakowem i Zakopanem zajmuje 3 godziny i 20 minut. (fot. Jarosław Pocztarski/wikipedia.org)

• Zakończyła się przebudowa łącznika kolejowego na trasie Kraków-Zakopane w Suchej Beskidzkiej.
• Dzięki inwestycji czas przejazdu pociągów na tej linii skróci się o 15 minut.
• Kolejny kwadrans zyskamy w 2017 r. po wybudowaniu łącznicy w Krakowie.
Nowy około 700-metrowy odcinek torów wraz z mostem na rzece Stryszawce połączył dwie górskie linie kolejowe krzyżujące się w Suchej Beskidzkiej: Skawina - Żywiec (nr 97) i Sucha Beskidzka - Chabówka (nr 98).

Jak poinformowała Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK, na nowym odcinku, poza montażem torów i rozjazdów oraz urządzeń sterowania ruchem, zbudowano także nowy przystanek w centrum miasta - Sucha Beskidzka Zamek. Peron o długości 200 m wyposażono w oświetlenie, oznakowanie i windy, które ułatwią dostęp osobom niepełnosprawnym. Z myślą o pasażerach, urządzono też parking.

Projekt obejmował także przebudowę czterech przejazdów kolejowo-drogowych w Suchej Beskidzkiej na liniach nr 97 i 98. "Dzięki zamontowaniu nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym na ul. Zamkowej, Piłsudskiego i Beniowskiego, a także wykonaniu trwalszych, gumowych nawierzchni na przejazdach na ul. Zamkowej i Piłsudskiego wzrośnie poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym samochodowym i pieszym" - zaznaczyła Szalacha.

Czytaj też: Smog i niska emisja zastanawiają. Warto zimą jechać na urlop w góry?

Inwestycję, o wartości blisko 27 mln zł brutto, na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych zrealizowała firma Skanska.

Jak podkreślają przedstawiciele spółki kolejowej, dzięki tej inwestycji czas przejazdu pociągów między Krakowem i Zakopanem skróci się o 15 minut.

Kolejny kwadrans oszczędności czasu przejazdu - poinformowała Szalacha - uzyskamy po zakończeniu trwającej od jesieni zeszłego roku budowy łącznicy między stacjami Kraków Zabłocie a Kraków Krzemionki. Zapewni ona bezpośrednie połączenie ze stacją Kraków Główny pociągom jadącym w kierunku Skawiny oraz Zakopanego. Wartość tej inwestycji wynosi ok. 258 mln zł brutto. Zakończenie prac planowane jest w czwartym kwartale 2017 r.

Obecnie podróż pociągiem między Krakowem i Zakopanem zajmuje 3 godziny i 20 minut.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.