PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowska hala zgodnie z planem

  • GK    10 października 2012 - 11:14
Krakowska hala zgodnie z planem

Zgodnie z harmonogramem przebiega budowa hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach. Arena na 15 tys. widzów – największy tego typu obiekt w Polsce – ma być gotowa do końca 2013 r.
„Gotowa jest cała konstrukcja fundamentowa hali głównej, treningowej oraz garaży podziemnych, położono kabel dla zasilania elektroenergetycznego hali, wykonano drogi technologiczne w obrębie placu budowy od strony drugiego wjazdu na plac z ul. Lema” –informuje Zbigniew Putaj, wiceprezes Agencji Rozwoju Miasta, miejskiej spółki odpowiedzialnej za budowę czyżyńskiej Areny.

Realizacja hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach rozpoczęła się latem 2011 roku. W pierwszym etapie, po przeprowadzeniu robót ziemnych, wykonano ścianę szczelinową wokół przyszłej budowli oraz zamontowano niezbędne systemy służące odwodnieniu. Wzmocniono podłoże instalując m.in. 14 tysięcy kolumn betonowych.

„Obecnie wykonywana jest konstrukcja ścian i słupów żelbetowych hali głównej, a także pozostałych elementów kompleksu” – mówi wiceprezes Putaj.

Na przyszły rok planowane jest dokończenie konstrukcji hali, wykonanie zadaszenia oraz elewacji wraz z montażem ekranu LED, a także przeprowadzenie robót wykończeniowych – wykonanie m.in. instalacji elektrycznych, wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i opadowej, elektrycznych, urządzeń gaśniczych wraz z systemem sygnalizacji pożaru, okablowania strukturalnego RTV SAT oraz telewizji dozorowej i sygnalizacji włamania.

Na przyszły rok pozostaną też prace związane z drogami dojazdowymi i zagospodarowaniem terenu.

„Równoległe z robotami wykończeniowymi będziemy mogli doposażyć obiekt w sprzęt i urządzenia niezbędne do funkcjonowania hali – wymienia wiceprezes ARM. Cała inwestycja powinna się zakończyć w IV kwartale 2013 roku.

Robotom przy realizacji hali w Czyżynach przyglądał się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

„Ta inwestycja nie tylko podniesie rangę Krakowa jako miasta dużych imprez sportowych i prestiżowych kongresów. Arena odmieni wizerunek dzielnicy Czyżyny i stanie się doskonałym łącznikiem między Nową Hutą a Śródmieściem” – mówił Jacek Majchrowski.

<!-- pagebreak //-->

Hala widowiskowo-sportowa realizowana jest wg projektu przygotowanego przez konsorcjum firm Perbo – Projekt z Krakowa oraz Modern Construction Systems z Poznania. Wykonawcą robót budowlanych jest konsorcjum firm: Mostostal Warszawa (Lider) i Acciona Infraestructuras, Asseco Poland i Mostostal Puławy. Wartość umowy opiewa na kwotę ok. 397 mln złotych brutto.

Kompleks składa się z dwóch zasadniczych części: hali głównej przeznaczonej dla 15 tys. widzów oraz hali treningowej. Będą tam rozgrywane zawody o randze zarówno krajowej, jak i międzynarodowej, w co najmniej 18 dyscyplinach sportowych.

W hali będzie można organizować też imprezy kulturalne, widowiskowo – estradowe, sportowo – rekreacyjne oraz imprezy kongresowo – wystawiennicze i ekspozycyjno – targowe.

Budowa hali w Czyżynach finansowana jest z kredytu, który zaciągnęła Agencja Rozwoju Miasta. Pieniądze na realizację inwestycji wyłożył bank PKO BP. Po wybudowaniu, operatorem imprez o charakterze kulturalnym i widowiskowo – estradowym (50 proc. planowanych wydarzeń) będzie Krakowskie Biuro Festiwalowe. W tym roku mają też zostać wyłonieni organizatorzy pozostałych rodzajów imprez.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.