PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowskie centrum rośnie zgodnie z planem

  • AW    21 maja 2013 - 17:21
Krakowskie centrum rośnie zgodnie z planem

Zgodnie z harmonogramem postępują prace budowlane przy krakowskim Centrum Kongresowym ICE. W październiku rozpocznie się zadaszenie gmachu. „Zakładamy, że Centrum zostanie oddane do użytku jesienią 2014 r.” - informuje Jerzy Marcinko, dyrektor wydziału inwestycji UMK.
We wtorek budowę Centrum Kongresowego ICE zwiedzali radni miasta z komisji infrastruktury. „Prace postępują bez problemów i mieszczą się w przyjętym harmonogramie. Obecnie na finiszu jest konstrukcja zaplecza, trwają mocno zaawansowane roboty związane z konstrukcją Sali Audytoryjnej, Sali Dużej i Foyer" - informował Jerzy Marcinko, dyrektor wydziału inwestycji UMK.

Czytaj też: Centra wystawienniczo-kongresowe mogą ożywić lokalną społeczność

Wykonawca - konsorcjum Budimex S.A. oraz Ferrovial Agroman S.A. - przystąpił też do pierwszych prac wykończeniowych i instalacyjnych - m.in. w podziemnych garażach.

Jak podaje krakowski magistrat, koszt budowy Centrum Kongresowego to 355 mln zł, tj. o 20 mln zł mniej niż pierwotnie szacowano. Inwestycja ma zapewnione unijne dofinansowanie w wysokości 82 mln zł.

„Dzięki temu, że operatorem obiektu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, Miastoodzyska też podatek VAT w wysokości 65 mln zł. A więc koszt budowy Centrum ICE, jakie faktycznie poniesie Miasto to jedynie 207 mln zł" - wyliczał dyrektor wydziału inwestycji.

Czytaj też: Po co miastom własne spółki?

Postępy prac można obserwować za pomocą kamery internetowej na stronie icekrakow.pl.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się też przebudowa dróg dojazdowych do CentrumICE. Zakres robót obejmuje m.in. na budowę i rozbudowę układu ulic na długości ponad 1000 metrów. Powstaną miejsca postojowe dla samochodów osobowych, autobusów,mikrobusów oraz wozów transmisyjnych. Przy okazji przebudowane będą siecipodziemne: gazociąg, wodociąg i kanalizacja, sieć energetyczna i teletechniczna, a także kanalizacja ogólnospławna. Wykonawca będzie miał też za zadania zadbać o zieleń i małą architekturę.

Planowany termin zakończenia przebudowy układu drogowego w rejonie ronda Grunwaldzkiego to lipiec 2014 roku.

Obiekt już obecnie budzi zainteresowanie jako miejsce na organizację wydarzeń kongresowych. Na 2014 rok zaplanowano tam 8 imprez. „Na kolejny rok jest już 24 rezerwacji, a na 2016 - 18 rezerwacji" - mówił Tomasz Warchał z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Czytaj też: 5 lat do rentowności krakowskiego centrum

Centrum Kongresowe ICE powstaje przy rondzie Grunwaldzkim - naprzeciwko Wawelu i Skałki, w odległości około 20 min pieszo od starego centrum miasta. Znajdzie się tam kilka sal, z których największa pomieści około 2100 osób. Druga - z funkcją sceniczną pomieści 600-700 osób. Nie zabraknie też kilku mniejszych pomieszczeń na 300-350 osób z przeznaczeniem np. na dyskusje panelowe czy wystawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.