PARTNER PORTALU
  • BGK

Krosno najwięcej inwestuje w infrastrukturę techniczną

  • KrosnoCity.pl    29 października 2013 - 08:57
Krosno najwięcej inwestuje w infrastrukturę techniczną

Krosno znalazło się w pierwszej trójce samorządów, które najwięcej inwestują w infrastrukturę techniczną - transportową, komunalną i mieszkaniową.
W niezależnym, organizowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota rankingu Krosno wyprzedził tylko Przemyśl i Świnoujście. Krosno zajęło także III miejsce w Rankingu Wykorzystania Środków Unijnych.

Jak czytamy na stronach Wspólnoty, wydatki w infrastrukturę techniczną stanowią od 60% do 73% wszystkich wydatków inwestycyjnych samorządów.

- Bierzemy pod uwagę wydatki wyrażone w cenach stałych z 2012 roku, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, liczone jako średnia z ostatnich trzech lat (tym razem brane są pod uwagę lata 2010-2012) - piszą organizatorzy. Wydatki te w Krośnie wynoszą 1528,51 zł na jednego mieszkańca.

Metoda obliczania wskaźników rankingu inwestycyjnego jest od lat taka sama, ale warto przypomnieć najważniejsze elementy. Pod uwagę bierzemy nie wszystkie inwestycje samorządowe, a tylko te, które skierowane są na rozwój infrastruktury technicznej. Nie sugerujemy, że są one ważniejsze na przykład od tych związanych z oświatą czy kulturą. Ale warto im się przyglądać, bo są najbardziej bezpośrednio powiązane z warunkami stwarzanymi dla rozwoju gospodarczego (oczywiście na gospodarkę wpływa też stan oświaty, ale jest to wpływ oddziałujący w dłuższym okresie) - czytamy we Wspólnocie.

W rankingu Wykorzystania Środków Unijnych za 2012 rok Krosno również zajęło III miejsce. Tutaj liderem okazał się ponownie Przemyśl. Drugą lokatę w kategorii miast na prawach powiatu otrzymał Sopot.

Wręczenie statuetek Kazimierza Wielkiego dla najlepszych miast w swoich kategoriach i dyplomów odbyło się podczas Samorządowego Forum Kapitału i Finansów - od lat jednej z najważniejszych imprez świata samorządowego. Podczas Forum poruszane są zagadnienia dotyczące finansów publicznych w administracji lokalnej oraz inwestycji na szczeblu samorządowym, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywania środków unijnych. Jedną z głównych części konferencji jest Kongres Skarbników Polskich Samorządów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.