PARTNER PORTALU
  • BGK

Krosno w Mieleckiej SSE?

  • krosnocity.pl    9 marca 2011 - 13:30
Krosno w Mieleckiej SSE?

Krośnieńscy radni wyrazili zgodę na włączenie blisko 36 ha w rejonie lotniska do Specjalnej Strefy Ekonomicznej „EURO-PARK” Mielec. W ten sposób wykonano konieczny krok do objęcia tego terenu strefą.
Mielecka strefa też w Krośnie?

Jeżeli działania przyniosą zamierzony skutek to w Krośnie powstanie kolejna podstrefa „EURO-PARKU” MIELEC. Do mieleckiej strefy należy już ponad 1000 ha powierzchni, głównie w województwie podkarpackim. „EURO-PARK” działa już między innymi w Sanoku i Zagórzu (łącznie 15 ha), Dębicy (35 ha) czy Ropczycach (45 ha). Największe tereny inwestycyjne mieleckiej SSE w woj. podkarpackim to jednak sam Mielec (605 ha) i Rzeszów (122 ha). Co ciekawe do „EURO-PARKU” MIELEC należy także ponad 70 ha w… Szczecinie (woj. zachodniopomorskie).

Sprawdź notowania prezydenta Krosna

W sprawie włączenia terenów inwestycyjnych do mieleckiej strefy Krosno prowadzi rozmowy z Agencją Rozwoju Przemysłu. Jak napisano w uzasadnieniu do uchwały Rady, Agencja już wyraziła zainteresowanie włączeniem terenów w sąsiedztwie lotniska do SSE. Tereny te mają zostać zagospodarowane głównie przez przedsiębiorców z innowacyjnych branż,  związanych z przemysłem lotniczym. Same plany rozwoju strefy łączą się z projektem modernizacji lotniska i tworzeniem Ponadregionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego.

To się opłaca

Tereny Specjalnych Stref Ekonomicznych są atrakcyjne dla inwestorów, dzięki możliwości zwolnienia z podatku dochodowego. Podczas sesji prezydent Piotr Przytocki, odpowiadając na pytania stwierdził, że powstanie strefy będzie korzystne finansowo także dla Krosna, które z pewnością będzie miało udział we wpływach z podatków PIT płaconych przez osoby zatrudnione w Strefie. W uzasadnieniu stwierdzono, że tereny objęte SSE mają znacznie większe szanse na zainwestowanie. Włączenie blisko 36 ha do SSE znacząco zwiększy atrakcyjność inwestycyjną Krosna oraz konkurencyjność miasta dla inwestorów.

Decyzja rządu

O tym, czy w Krośnie powstanie podstrefa, zdecyduje Rada Ministrów na wniosek Ministra Gospodarki. Wcześniej pozytywną opinię musi jeszcze wydać zarząd województwa. Zgoda krośnieńskiej rady to tylko jeden z kroków w całej tej procedurze.

Nie tylko Mielec

W Krośnie jest już kilka terenów objętych działaniem SSE – Krakowskiego Parku Technologicznego. Trwają też procedury objęcia kolejnych terenów działaniem SSE. Są to jednak stosunkowo niewielkie obszary w porównaniu do terenów w sąsiedztwie lotniska.

- Od 2006 roku, przy ul. Tysiąclecia objętych działaniem SSE jest blisko 3,8 ha. Na tym terenie działa KHS Krosno,
- Od 2008 roku, przy ul. Drzymały SSE objęte jest niespełna 2,4 ha terenu, na którym działalność prowadzi firma zajmująca się tworzywami sztucznymi,
- W 2006 roku Rada miasta wyraziła zgodę na objęcie Strefą ponad 3 ha przy ul. Mięsowicza i Pużaka. Tereny te należą do firmy Nowy Styl. Procedura trwa,
- Podobnie w 2008 roku Rada wyraziła zgodę na objęcie strefą ekonomiczna ponad 2 ha przy ul. Żwirki i Wigury. Tu również procedura jest w toku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.