Krynickie sanatorium i pijalnia zmienią się dzięki środkom unijnym

Kuracjusze przyjeżdżający do krynickiego uzdrowiska będą wypoczywać w jeszcze bardziej komfortowych warunkach. Dwa obiekty znajdujące się w ścisłym centrum Krynicy-Zdroju – zabytkowa pijalnia „Jana” i sanatorium Nowe Łazienki Mineralne – zyskają nowy blask dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Krynickie sanatorium i pijalnia zmienią się dzięki środkom unijnym
Dwa obiekty znajdujące się w ścisłym centrum Krynicy-Zdroju – zabytkowa pijalnia „Jana” i sanatorium Nowe Łazienki Mineralne będą zmodernizowane (fot. malopolskie.pl)

• Budynki zostaną gruntownie wyremontowane i nowocześnie wyposażone.

• Dzięki inwestycji poszerzona zostanie oferta zabiegów leczniczych.

• Całkowita wartość projektu przebudowy Nowych Łazienek Mineralnych to niemal 5,9 mln zł

Za sprawą pierwszego z przyznanych dofinansowań gruntowny remont przejdzie sanatorium Nowe Łazienki Mineralne znajdujące się w pobliżu słynnego krynickiego deptaka.

Do tej pory kuracjusze korzystali w nim z takich zabiegów jak m.in. kąpiele mineralne i solankowe, hydromasaże, okłady borowinowe czy masaże podwodne. Unijne dofinansowanie, które wynosi ponad 1,4 mln zł, pozwoli nie tylko na przebudowę obiektu, ale też na zakup nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego, dzięki czemu oferta będzie jeszcze bogatsza.

Sanatorium będzie też dłużej czynne, na czym zyskają nie tylko kuracjusze, ale też mieszkańcy.

Podczas 27. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju umowy gwarantujące przyznanie dofinansowania ze środków unijnych podpisali: marszałek Jacek Krupa, wicemarszałkowie Wojciech Kozak i Stanisław Sorys oraz Grzegorz Biedroń, prezes uzdrowiska Krynica-Żegiestów (fot.malopolskie.pl)
Podczas 27. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju umowy gwarantujące przyznanie dofinansowania ze środków unijnych podpisali: marszałek Jacek Krupa, wicemarszałkowie Wojciech Kozak i Stanisław Sorys oraz Grzegorz Biedroń, prezes uzdrowiska Krynica-Żegiestów (fot.malopolskie.pl)

- Przez cały rok Krynica jest jednym z najsłynniejszych polskich uzdrowisk, do którego coraz chętniej przyjeżdżają nie tylko kuracjusze z Polski, ale też z zagranicy. Wspierając małopolskie uzdrowiska zapewniamy nie tylko osobom odwiedzającym Krynicę-Zdrój nowe możliwości wypoczynku, ale inwestujemy też w potencjał gospodarczy Małopolski – podkreślał marszałek Jacek Krupa.

Po remoncie budynek sanatorium zostanie dostosowany do potrzeb kuracjuszy, w tym osób niepełnosprawnych. W ramach remontu przebudowana zostanie też instalacja wodna i kanalizacja, obiekt zyska też nowe miejsca parkingowe.

- Wsparcie małopolskich uzdrowisk to jedno z naszych głównych zadań, dlatego ze środków aktualnego RPO przekazujemy kwotę niemal trzykrotnie większą, niż było to w perspektywie na lata 2007-2013. W ramach aktualnego programu regionalnego zarząd województwa wsparł 28 projektów na kwotę ponad 101 mln zł - dodał wicemarszałek Stanisław Sorys.

Całkowita wartość projektu przebudowy Nowych Łazienek Mineralnych to niemal 5,9 mln zł. Kuracjusze będą mogli z nich korzystać za nieco ponad rok, gdyż planowany termin zakończenia inwestycji to wrzesień 2018 r.

Zabytkowa pijalnia z nowymi możliwościami

Z kolei do końca 2019 r. dzięki unijnemu wsparciu swoje oblicze zmieni też jeden z głównych obiektów uzdrowiskowych w Krynicy-Zdroju – zabytkowa pijalnia „Jana” znajdująca się w pięknym parku przy alejce Nikifora Krynickiego.

W tym pochodzącym z 1924 r. budynku kuracjusze mogą raczyć się słynną wodą „Jan”.

W ramach projektu budynek zostanie gruntownie wyremontowany i nowocześnie wyposażony – oczywiście z zachowaniem zabytkowego charakteru tego niemal stuletniego obiektu.

W trakcie remontu w budynku wymienione zostaną instalacje wewnętrzne, a docieplone zostaną ściany. Renowację obiektu, który oświetlają stylowe latarnie, przejdzie też dach z kopułą, aktualnie niespełniający norm bezpieczeństwa.

Dzięki przyznanej dotacji tylko w jednym roku liczba gości odwiedzających pijalnię „Jana” może zwiększyć się o 10 tys. Osób. Aktualnie z jej oferty korzysta ok. 48 tys. osób rocznie. Unijne wsparcie dla tego projektu wyniesie 960 tys. zł, a całkowita wartość projektu to prawie 1,6 mln zł.

- Oba projekty mają na celu przede wszystkim sprawić, że obiekty Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S będą jeszcze bardziej atrakcyjne dla wszystkich odwiedzających – zarówno z Polski, jak i zagranicy. Już teraz z naszej oferty korzystają nie tylko mieszkańcy miasta i okolic, ale też pacjenci z całego kraju czy kuracjusze z Polski i zagranicy. Ich liczba wzrosła w ostatnim czasie o 20 proc. – podsumował Grzegorz Biedroń, prezes uzdrowiska, a zarazem radny województwa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE