PARTNER PORTALU
  • BGK

Kryteria naboru do Mieszkania plus ustali KZN dla każdej inwestycji odrębnie

  • bad/PAP    26 sierpnia 2017 - 09:43
Kryteria naboru do Mieszkania plus ustali KZN dla każdej inwestycji odrębnie
Tomasz Żuchowski (fot. PTWP)

Kryteria naboru najmu o czynszu normowanym w ramach działań pierwszego filaru programu Mieszkanie plus (M+) będzie ustalał Krajowy Zasób Nieruchomości - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.
- Trudno nam, Ministerstwu, powiedzieć, czy na danym terenie będzie więcej rodzin z dziećmi, czy seniorów, dlatego określenie kryteriów pozostawiamy KZN, który będzie organizował przetargi dla konkretnej nieruchomości - mówił Żuchowski.

- Na podstawie lokalizacji nieruchomości, jej walorów oraz potrzeb gminy, zostanie stworzony profil nabywcy. Dzięki niemu KZN będzie tworzył kryteria naboru w programie - wyjaśnił wiceminister.

Podkreślił, że "każdy operator będzie realizował własną inwestycję dla kryteriów określonych przez KZN i znanych operatorowi już od chwili ogłoszenia przetargu". - "Zasady gry" będą ustalane dla konkretnej działki pod miejscowe realia - powiedział Żuchowski.

- Ludzie będą mogli zgłaszać się do programu w ramach wielu lokalizacji i sami wybiorą, w której dzielnicy w mieście będą mieszkać - dodał.

Jako przykład podał szkoły, do których zapisuje się dzieci. - Ludzie będą wybierać swoje bardziej lub mniej priorytetowe lokalizacje. Jeżeli dostaną się do programu, będą musieli albo zrezygnować z pozostałych wyborów, albo pozostać na liście oczekujących na inny lokal. Jeżeli zakwalifikują się we wszystkich lokalizacjach, wybiorą - ich zdaniem - najlepszą. Nie chcemy tworzyć systemu przydzielania mieszkań - dodał.

Program Mieszkanie plus (M+) składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, i części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), którą na początku sierpnia podpisał prezydent Andrzej Duda.

Ustawa o KZN wchodzi w życie 11 września. Powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty będą przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. KZN będzie również realizował zadania związane z ochroną praw najemców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.