PARTNER PORTALU
  • BGK

Kryzys dotknął orliki

  • Przegląd prasy/Dziennik Polski/PAP    28 grudnia 2010 - 06:31
Kryzys dotknął orliki

W przyszłym roku będą pieniądze tylko na budowę 15 wielofunkcyjnych boisk sportowych w Małopolsce.
Do tej pory każdego roku w województwie małopolskim powstawało ok. 50 boisk. Inwestycje były finansowane w jednej trzeciej przez gminy lub powiaty, w jednej trzeciej przez budżet województwa i w jednej trzeciej przez budżet państwa – pisze „Dziennik Polski”.

Obecnie samorządy zgłosiły zamiar wybudowania 60 orlików. Jednakże w projekcie przyszłorocznego budżetu województwa małopolskiego są zarezerwowane pieniądze tylko na 15 obiektów. Czyli zaledwie co czwarta gmina może liczyć na dofinansowanie.

A jeszcze przed świętami szef małopolskiej PO, poseł Ireneusz Raś zapowiadał nie tylko zabiegi o budowę 40 boisk w regionie, ale także większe dofinansowanie dla biedniejszych samorządów.

Gminy, w których dochód na mieszkańca nie przekracza 1 tys. zł, mogłyby liczyć na 47-procentowe dofinansowanie inwestycji z budżetu państwa. Oznacza to, że same muszą pokryć jedynie 20 proc. kosztów budowy orlika, czyli na budowę boiska wydawałaby ok. 200 tys., zamiast 330 tys. zł.

Nie ma oficjalnej wytycznej w tej sprawie. Padały propozycje, by większe dofinansowanie dostawały gminy biedniejsze. Ale na razie przepisy w tej kwestii się nie zmieniły.

W 2008 r. na terenie Małopolski, w ramach rządowego programu „Moje boisko – orlik 2012”, powstały 44 kompleksy sportowe. Rok później wybudowano ich 45, zaś w 2010 r. powstało kolejnych 40 boisk – wylicza „Dziennik Polski”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.