PARTNER PORTALU
 • BGK

Krzysztof Tchórzewski wściekły na śląskich samorządowców: Jak tak można?!

 • PAP/JS    1 grudnia 2017 - 21:08
Krzysztof Tchórzewski wściekły na śląskich samorządowców: Jak tak można?!
Szef resortu energii wyraził obawę, że przy obecnej polityce wielu śląskich samorządów, które przeznaczają tereny górnicze np. pod budownictwo, nie będzie gdzie budować w regionie nowych kopalń (fot. Ministerstwo Energii/twitter)

Do 2050 r. krajowe zapotrzebowanie na węgiel kamienny pozostanie na obecnym poziomie; będzie to wymagało budowy nowych kopalń – mówił w Rudzie Śląskiej minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zaapelował do samorządów i śląskiej administracji, by nie blokowali rozwoju górnictwa w regionie.
• Minister wskazał na "niefrasobliwość administracji Śląska" polegającej m.in. na uchwalaniu planów zagospodarowania przestrzennego, gdzie pod budownictwo przeznacza się tereny, pod którymi na głębokości 350-400 m znajduje się dobry węgiel.

• Do słów ministra Tchórzewskiego, dotyczących blokowania rozwoju górnictwa, odniósł się uczestniczący w uroczystości wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

• Zapewnił, że samorządy nie są przeciwnikami górnictwa.

"Rząd Polski (…) postawił w Brukseli na górnictwo. Powiedzieliśmy, że ten poziom wydobycia węgla, który ma miejsce w tej chwili, zostanie utrzymany do 2050 roku" - powiedział minister podczas piątkowych uroczystości barbórkowych Polskiej Grupy Górniczej (PGG) w Rudzie Śląskiej.

Szef resortu energii wyraził obawę, że przy obecnej polityce wielu śląskich samorządów, które przeznaczają tereny górnicze np. pod budownictwo, nie będzie gdzie budować w regionie nowych kopalń.

"I co teraz? Wypną się (w UE - red.) na nas, powiedzą: panie ministrze, jak to wszystko wygląda, Śląsk nie chce przecież górnictwa i węgla, nie macie gdzie kopać. Dopuścimy do tego? Stanąłem dzisiaj razem z wami i w związku z tym ja wyjdę - przepraszam za wyrażenie - na dupka, jeżeli tak się stanie. Ja nie chcę na to pozwolić" - mówił Tchórzewski w emocjonalnym wystąpieniu, nagrodzonym przez górników długimi brawami.

"Chcę mieć co najmniej dwa miejsca na dobry węgiel i na dobre kopalnie. I będziemy je budować. Tylko dajcie mi miejsce, bo dzisiaj na Śląsku go nie ma; to trzeba odkręcić" - powiedział minister, apelując o odwrócenie - jak to określił - antygórniczych tendencji na Śląsku. Wezwał też wojewodę śląskiego, by uchylał niezgodne z prawem uchwały samorządów, blokujące potencjalne projekty górnicze.

Według ministra należy przyjrzeć się temu, jak - np. decyzjami rad gmin czy powiatów - "doprowadzane jest do tego, żeby wyrzucić węgiel ze Śląska". "Przecież nie da się tego zrobić (…), bo cała polska gospodarka runie. To Polska musi bronić węgla, nie tylko wy" - mówił Tchórzewski do zgromadzonych na barbórkowej akademii, z udziałem m.in. premier Beaty Szydło.

Minister wskazał na "niefrasobliwość administracji Śląska" polegającej m.in. na uchwalaniu planów zagospodarowania przestrzennego, gdzie pod budownictwo przeznacza się tereny, pod którymi na głębokości 350-400 m znajduje się dobry węgiel. "Kto na to zezwala? (…). Jak tak można? Co robią wasi przedstawiciele, radni w poszczególnych gminach? Nic się nie dzieje - tak trzeba powiedzieć" - ocenił Tchórzewski, wskazując, iż społeczność Śląska daje tym samym przyzwolenie na blokowanie rozwoju górnictwa.

Tchórzewski zapewnił, że górnictwo ma przed sobą przyszłość, ponieważ budowane są nowe elektrownie węglowe. Jak mówił, nowe bloki w elektrowniach Opole i Kozienice będą potrzebowały w sumie ponad 5 mln ton węgla rocznie, bloki w Ostrołęce prawie 3 mln ton; powstaje także blok węglowy w Jaworznie.

"Jest potrzeba zaspokojenia tych oczekiwań, potrzeba zrobienia nowej organizacji pracy i zwiększenia wydajności, (…) żeby zaspokoić polską energetykę, żebyśmy nie musieli zamieniać się w importera węgla - dzisiaj staje takie wyzwanie. Stąd potrzeba inwestycji (…) w nowe ściany wydobywcze, ale także zbliża się potrzeba budowy nowych kopalń" - podkreślił Tchórzewski.×
KOMENTARZE (4)

 • w.potega@neostrada.pl, 2017-12-05 10:04:09

  Samorządy, wybrane między innymi przez górników, przeszkadzają w budowie kopalń? Zaś pan Tchórzewski z Siedlec troszczy się o górników? Czy to się da zrozumieć?
 • Grzegorz, 2017-12-02 18:15:57

  Do kiragol: Niektórzy są zaś wkurzeni na nieustanne bełkotliwe zrzucanie winy na poprzedników, przez kolejne rządy i ich zwolenników.
 • kiragol, 2017-12-02 01:42:00

  Niektórzy są wkurzeni na Tchórzewskiego, bo Tusk i jego banda wszystko prowadziła do upadku, co rzekomo nie opłacało się Polakom, tylko Czechom i Niemcom tak. Kupowali też ruski węgiel a polski zalegał na hałdach. Teraz, wszystko się odradza, więc "opozycja" "totalna" i targowicz...anie gdzie mogą to plują i krytykują. Nie mogą sobie darować, że Tusk ich nie zdążył sprzedać Niemcom.  rozwiń