PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto dokończy budowę centrum muzyki?

  • PAP    5 grudnia 2012 - 17:31
Kto dokończy budowę centrum muzyki?

W styczniu zostanie ogłoszony przetarg na dokończenie budowy wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki. Inwestycja powinna być gotowa do końca 2014 r. - o rok później, niż zakładał pierwotny termin.
W październiku poprzedni wykonawca - Mostostal Warszawa - wypowiedział umowę na budowę Narodowego Forum Muzyki.

"W tej chwili dobiegają końca prace związane z usuwaniem sprzętu i materiałów poprzedniego wykonawcy. Przygotowujemy się także do robót zabezpieczających budowę na zimę" - powiedział w środę dziennikarzom Łukasz Cwojdziński, dyrektor kontraktu ze spółki miejskiej Wrocławskie Inwestycje.

Poprzedni wykonawca opuścił plac budowy, zostawiając inwestycję w stanie otwartym surowym. Do wykonania pozostały m.in. cała elewacja, większość instalacji wewnątrz budynku, stolarka okienna i drzwiowa, dokończenie budowy podziemnego parkingu oraz wszystkie prace wykończeniowe.

Przetarg na dokończenie inwestycji ma zostać ogłoszony w styczniu. Wrocławskie Inwestycje liczą, że nowego wykonawcę uda się wyłonić w kwietniu bądź maju, a budowę ostatecznie zakończyć do końca 2014 r.

Budowa Narodowego Forum Muzyki miała pierwotnie zakończyć się wiosną 2013 r. Wartość inwestycji to prawie 300 mln zł, niemal połowa tej kwoty będzie pochodzić ze środków unijnych. Już wiadomo, że koszt budowy będzie większy, jednak do czasu wyłonienia nowego wykonawcy inwestor nie chce szacować, ile ostatecznie będzie kosztować ta inwestycja.

Narodowe Forum Muzyki powstaje na Placu Wolności, w samym centrum Wrocławia, tuż obok Opery Wrocławskiej i jednej z głównych ulic Wrocławia - ul. Świdnickiej. W budynku zaplanowano: salę koncertową na ponad 1800 miejsc, trzy sale kameralne oraz pomieszczenia konferencyjno-biurowe. Gmach będzie miał sześć nadziemnych kondygnacji i trzy podziemne, a jego całkowita powierzchnia wyniesie ponad 48 tys. metrów kw.

Ma być to jeden z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce. W budynku swoje siedziby będą miały m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. Tu też będą odbywać się największe wrocławskie festiwale, m.in. Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad.

W obiekcie znajdzie się również przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, biblioteka i księgarnia. Forum ma być wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności oraz systemy nagłośnieniowe, które zapewnią najwyższe standardy akustyczne. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku powstanie parking podziemny na ok. 700 miejsc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.