PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto dokończy pasywny biurowiec w Katowicach?

  • GK    16 listopada 2012 - 09:30
Kto dokończy pasywny biurowiec w Katowicach?

Ogłoszony został przetarg na wykonawcę, który dokończy budowę biurowca pasywnego w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach-Ligocie.
- Budynek jest w stanie surowym zamkniętym, zabezpieczony przed zimą. Do wykonania zostały jeszcze prace przy dokończeniu elewacji, budowa przyłącza wodociągowego, wykonanie instalacji niskiego napięcia, roboty elektryczne i zagospodarowanie terenu wokół biurowca. - mówi Mirosław Bobrzyński, wiceprezes zarządu PNT Euro-Centrum.

Nowy wykonawca będzie musiał także wykonać prace mające bezpośredni wpływ na pasywność budynku, a więc instalację automatyki i system zarządzania biurowcem (BMS - Building Management System), dokończyć instalację fotowoltaiczną oraz zainstalować gruntowy wymiennik ciepła. - dodaje M. Bobrzyński.

Początkowo zakładano, iż pasywny biurowiec w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum zostanie otwarty w lutym przyszłego roku. Dzisiaj wiadomo już, że termin ten zostanie przesunięty.

Nowy wykonawca ma zakończyć prace w ciągu 4,5 miesiąca od momentu przekazania frontu robót, zatem nowym terminem oddania do użytku jest kwiecień 2013 roku. To istotna informacja, gdyż projekt UE, z którego inwestycja jest finansowana, kończy się 30 listopada przyszłego roku, a następnie musi zostać skontrolowany i rozliczony.

Euro-Centrum, nauczone doświadczeniem, przyjęło w ogłoszonym właśnie przetargu zaostrzone kryteria wobec oferentów, którzy będą musieli udowodnić swoją stabilność finansową.

Obok standardowych zaświadczeń składanych zwykle w przetargach, w przypadku biurowca pasywnego oferent musi m.in. udokumentować, posiadanie środków finansowych lub zdolności kredytowej na wyznaczonym poziomie a także ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz ubezpieczenia ryzyka budowy i montażu.

- Nie mamy natomiast specjalnych wymagań dotyczących samego charakteru inwestycji, czyli pasywności budynku. To pionierska inwestycja i trudno domagać się od wykonawcy dużego doświadczenia w tym zakresie. - wyjaśnia Mirosław Bobrzyński.

Głównym kryterium (100 proc.), rozstrzygającym o wyborze wykonawcy, będzie cena, podpisanie umowy z nową firmą, która dokończy biurowiec, ma nastąpić do 15 grudnia, wraz z przekazaniem frontu robót.

Przypomnijmy, że budowany na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum pasywny biurowiec, jest pierwszą tego typu inwestycją w Polsce.

Współfinansowana ze środków unijnych budowa rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku, konstrukcja budynku oparta jest na najnowocześniejszych ekologicznych i energooszczędnych rozwiązaniach, zaś w środku znajdą się m.in. laboratorium efektywnego użytkowania energii oraz ośrodek przetwarzania i archiwizacji danych.

- Podjęliśmy decyzję, że biurowiec ten będzie przeznaczony tylko i wyłącznie dla firm innowacyjnych, badawczo-rozwojowych. Powstaną tu, na przykład, specjalne komory do badania wydajności energetycznej i trwałości materiałów budowlanych. Jak na razie tego typu laboratorium istnieje jedynie w Warszawie, w dodatku tam prowadzi się analizy dla producentów, my natomiast chcemy służyć taką wiedzą również konsumentom. - mówi Roman Trzaskalik, prezes Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.