PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto odbuduje symbol zabytkowego parku?

  • AW    7 sierpnia 2013 - 13:05
Kto odbuduje symbol zabytkowego parku?

Toruń szuka firmy, który wybuduje kładkę nad Martwą Wisłą w parku na Bydgoskim Przedmieściu. Oferty można składać do 19 sierpnia.
Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu to największy w Toruniu park typu krajobrazowego, jeden z pierwszych w Polsce parków stworzonych na cele publiczne. Jego teren jest objęty ochroną konserwatorską, a w 1997 r. został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Część zabytkowa zajmuje powierzchnię ok. 25 ha. Początki powstania parku sięgają 1817 roku, gdy wykonano pierwsze nasadzenia i zagospodarowanie terenu przy cegielni. W początkowej fazie, układ przestrzenny zawierał elementy zgeometryzowane: owalne lub okrągłe klomby i baseny a także prostoliniowe aleje obsadzone szpalerami drzew.

Obecnie zachowana forma ukształtowania parku pochodzi z końca lat 20-tych XX wieku. Wtedy park nabrał cech o charakterze krajobrazowym, wykorzystującym niektóre istniejące detale urządzenia oraz naturalne walory terenu, takie jak bogate urzeźbienie i dorodny drzewostan.

Mostek nad Martówką był jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów parku i chętnie odwiedzanym miejscem. Jedni karmili z niego dzikie kaczki, inni podziwiali piękny krajobraz. Niestety, kładkę zniszczyła powódź, która nawiedziła Toruń w 2010 r.- informuje toruński magistrat.

Zostanie ona jednak zrekonstruowana. Będzie miała dwa przyczółki posadowione na palach żelbetowych, konstrukcję nośną z belek stalowych, nawierzchnię z bali dębowych i stalową balustradę. Rozpiętość kładki wyniesie 16,8 m.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.