PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto zbuduje Centrum Solidarności?

  • PAP    6 sierpnia 2010 - 17:20

Najniższą ofertę kosztu budowy Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku - ok. 157 mln zł - złożyła firma Polimex Mostostal z Warszawy. ECS ma być oddane do użytku w październiku 2013 r.
W siedzibie spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne (GIK), która ma zrealizować budowę ECS, otwarto w piątek koperty z ofertami dziewięciu firm i konsorcjów, które zgłosiły się do przetargu na ten projekt. Jedynym kryterium była cena. Koszt budowy ECS przewidziano na blisko 242 mln zł brutto.

Najtańsza oferta wpłynęła z warszawskiej firmy Polimex Mostostal. Spółka ta zamierza wykonać budynek ECS za ok. 157 mln zł. Najdroższa oferta, jaka wpłynęła na przetarg, wyniosła prawie 248 mln i pochodziła od konsorcjum firm, którego liderem jest NDI SA z Sopotu.

Jak wyjaśniła rzecznik prasowy GIK Magdalena Skorupka-Kaczmarek, komisja przetargowa musi jeszcze sprawdzić czy zgłoszenia, które wpłynęły, spełniają wszystkie warunki zawarte w regulaminie postępowania. W ciągu ok. tygodnia ogłoszony zostanie ostatecznie zwycięzca przetargu na budowę ECS.

Przegrane firmy będą miały 10 dni na ewentualne złożenie protestu. Na końcu przetarg sprawdzi Urząd Zamówień Publicznych. Budowa ECS ma się rozpocząć w listopadzie tego roku, a zakończyć w październiku 2013 r. Inwestycję w kwocie 140 mln zł sfinansuje Unia Europejska. ECS zlokalizowano na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej przy Placu Solidarności i Pomniku Poległych Stoczniowców. Powierzchnia całkowita obiektu wyniesie prawie 29 tys. metrów kwadratowych. Placówka mieścić będzie m.in. stałą wystawę poświęconą historii "Solidarności", archiwum, salę wielofunkcyjną na 430 słuchaczy, ośrodek badawczo-naukowy, bibliotekę na 100 tys. woluminów oraz ośrodek edukacyjno-szkoleniowy. Kamień węgielny pod budowę ECS wmurowano w sierpniu 2005 r. podczas obchodów 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Dyrektorem instytucji jest dominikanin o. Maciej Zięba.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.