PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto zbuduje ostatni odcinek A8?

  • pap    31 października 2013 - 16:24
Kto zbuduje ostatni odcinek A8?

Przetarg na budowę ostatniego ponad 14-km odcinka drogi S8 Białystok-Warszawa, od obwodnicy Mężenina do Jeżewa, ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.
Do 2 grudnia zainteresowane firmy mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w tym przetargu.

Rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski powiedział w czwartek PAP, że nie ma jeszcze konkretnych terminów, kiedy drogowcy wyślą do konkretnych firm informacje z zaproszeniem do udziału w tym postępowaniu. Wiadomo jednak, że nie będzie to w 2013 roku, ale już w przyszłym roku.

W ramach tej inwestycji mają m.in. powstać dwa węzły drogowe: Sikory i Kobylin. Inwestycja ma być zrealizowana najpóźniej w 24 miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą. Głównym kryterium wyboru wykonawcy będzie zaproponowana cena (90 proc.); będą się też liczyć termin realizacji i gwarancja jakości (po 5 proc. w kryteriach).

GDDKiA we wrześniu ogłosiła przetarg na sąsiedni odcinek tej drogi - od już istniejącej obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina. Ten odcinek liczy 15 km. Chętnych do jego budowy jest 18 konsorcjów i firm z kraju i zagranicy; trwa ocena wniosków o udział w postępowaniu przetargowym. Malinowski poinformował, że zaproszenia do konkretnych, wybranych firm zostaną wysłane najpóźniej w połowie grudnia 2013 r. Wtedy firmy będą mogły już przedstawiać swoje propozycje finansowe, za ile są gotowe zrealizować inwestycję.

GDDKiA zapowiadała już wcześniej, że wszystkie inwestycje na drodze S8 mają być zrealizowane tak, by najpóźniej do 2020 roku, po wybudowaniu mazowieckich odcinków trasy Warszawa-Białystok, stolica województwa podlaskiego była skomunikowana ze stolicą kraju drogą ekspresową.

Dotychczas na podlaskim odcinku drogi S8 Białystok-Warszawa zbudowano w standardzie drogi ekspresowej 24,5-km odcinek trasy Białystok-Jeżewo oraz liczącą 11 km obwodnicę Zambrowa i Wiśniewa. Droga do Jeżewa kosztowała 680 mln zł, zambrowska obwodnica natomiast 325,6 mln zł.(PAP)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.