PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie inwestuje w instytucje kultury

  • JL    11 lipca 2016 - 10:37
Kujawsko-pomorskie inwestuje w instytucje kultury

Opera Nova w Bydgoszczy przygotowuje się do wartej ponad 13,5 mln złotych modernizacji. Fot. UMWKP (Tymon Markowski)

W kujawsko-pomorskim do większych i mniejszych inwestycji szykują się marszałkowskie instytucje kultury, a inne już do nich przystąpiły.
Opera Nova w Bydgoszczy przygotowuje się do wartej ponad 13,5 mln złotych modernizacji, której towarzyszyć będą między innymi duże zakupy instrumentów dla operowej orkiestry.

W bydgoskiej operze modernizacji wymagają przede wszystkim systemy, dzięki którym w gmachu przy ul. Focha można wystawiać przedstawienia – system sterowania mechanizmami sceny, system nagłośnieniowy i system oświetlenia.

Nowe instrumenty muzyczne dla operowej orkiestry symfonicznej kosztować mają blisko 3 miliony złotych – to pierwszy tak duży zakup w całej historii instytucji. Oprócz tego w założeniach jest zainstalowanie sceny obrotowej i remont scenicznej podłogi, sfatygowanej przez 20 lat intensywnego używania. Efektem będzie dostosowanie do współczesnych standardów obiektu, w którym co roku odbywa się renomowany Bydgoski Festiwal Operowy z udziałem krajowych i zagranicznych zespołów operowych i formacji baletowych.

– Liczymy, że założone przedsięwzięcia inwestycyjne uda się przeprowadzić dzięki będącym w dyspozycji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego środkom Programu operacyjnego infrastruktura i środowisko. Wniosek aplikacyjny o 9,4 mln złotych dotacji przeszedł sito oceny formalnej, ostateczne decyzja o przyznaniu pieniędzy we wrześniu. Wkład własny pokrywa samorząd województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Tymczasem zakończyły się remont operowego amfiteatru nad Brdą i budowa związanej z nim sceny na wodzie. Ekipy wykonawców zdążyły przed serią tradycyjnych letnich imprez muzycznych.

Rozbudowa Filharmonii Pomorskiej

Jeszcze poważniejsza, połączona z rozbudową modernizacja czeka Filharmonię Pomorska, ale tu planowanie inwestycji jest na znacznie bardziej wstępnym etapie.

Trwa postępowanie, które wyłoni wykonawcę programu funkcjonalno-użytkowego, który będzie podstawą do ogłoszenia konkursu architektonicznego.

Już teraz Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy wprowadziła nowy system do sprzedaży biletów online, wygodniejszy w obsłudze, bo specjalnie przeznaczony dla tego rodzaju instytucji.

Toruński Młyn Kultury

Znacznie szybciej niż rozbudowa filharmonii rozpocznie się projekt zwany roboczo Młynem Kultury – chodzi o przebudowę niezagospodarowanej części dawnych toruńskich młynów Richtera z myślą o poszerzeniu przestrzeni dla marszałkowskich instytucji kultury.

W bezpośrednim sąsiedztwie znakomicie już wpisanego w pejzaż miasta magistrackiego Młyna Wiedzy powstaną między innymi mediateka Książnicy Kopernikańskiej, sala wystawowa dla Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz sala prób i przedstawień Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu.

W lepszych warunkach będzie też wkrótce działał Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu. Jego siedzibę – zabytkowy Pałac Dąmbskich– czeka kompleksowy remont. W maju złożono wniosek o pozwolenie na budowę.

Zmodernizowany zostanie również system wystawienniczy Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu – chodzi o zakup sprzętu (projektorów, telewizorów, tabletów i laptopa) umożliwiającego prezentacje multimedialne.  Nową iluminację po niewielkim remoncie elewacji zyska Teatr Horzycy w Toruniu.KOMENTARZE (1)

  • seba-76, 2016-07-11 11:22:28

    hmmm... z kulturą w Toruniu jest jak z Yeti. Niby jest, ale nikt nie widział.