PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie ma przełomowy system budowy dróg

  • bad    6 maja 2014 - 20:04
Kujawsko-pomorskie ma przełomowy system budowy dróg

Porozumienie w sprawie finansowania pilotażowego projektu samorządu województwa, zakładającego budowę, przebudowę i utrzymanie dróg wojewódzkich rejonu włocławskiego w formule partnerstwa publicznego prywatnego podpisali dziś marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i prezes spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe Mariusz Grendowicz.
- Opracowana przez nas koncepcja zakładająca powierzenie partnerowi prywatnemu zadań związanych z modernizacją, rozbudową i utrzymaniem sieci dróg to inicjatywa bez precedensu w skali Polski - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Piotr Całbecki dodał, że podobne systemy z powodzeniem działają już w innych krajach, a pomysłem kujawsko-pomorskiego interesuje się wiele samorządów lokalnych.

- Wprowadzenie takiej formy zarządzania drogami pozwoli na realizację inwestycji w najwyższym standardzie. W pierwszej kolejności zastosujemy ten model na drogach rejonu włocławskiego - dodał marszałek.

Trwa procedura wyboru partnera, z którym realizowany będzie projekt. Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożyło 9 firm. Do negocjacji w trybie dialogu konkurencyjnego zaproszono pięciu wykonawców. Efekty tych ustaleń zostaną określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ). Projekt będzie realizować firma, która złoży najlepszą ofertę.

Przewidywany okres obowiązywania umowy to 30 lat. Prywatny partner wybuduje minimum 12 kilometrów nowych dróg, zmodernizuje około 77 kilometrów oraz podejmie się utrzymywania w odpowiednim standardzie sieci tras o długości 273 kilometrów.

Szacunkowa wartość przedsięwzięcia to 400 milionów złotych. W pozyskaniu źródeł finansowania przez partnera prywatnego może pomóc spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR), która zaoferowała możliwość udzielenia zwrotnego wsparcia finansowego dla podmiotu realizującego projekt. Szczegóły współpracy między PIR a wykonawcą zostaną określone w trakcie negocjacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • OSSA, 2014-05-07 10:50:51

    I w ten sposób wykończy się pozostałe polskie firmy drogowe.