PARTNER PORTALU
 • BGK

Kwieciński: Program dla Bieszczad ma poprawić szanse rozwojowe tego obszaru

 • PAP/JS    18 lutego 2018 - 14:40
Kwieciński: Program dla Bieszczad ma poprawić szanse rozwojowe tego obszaru
Obecnie w programie jest ponad 160 różnych inicjatyw (fot. pixabay.com)

Poprawa szans rozwojowych i przyspieszenie rozwoju Bieszczad, wspierane z poziomu krajowego, to główne cele programu dla Bieszczad, który w Przemyślu przedstawił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
 • "Rozpoczęliśmy nad nim prace. Jeżeli będą nowe, ciekawe inicjatywy z każdego poziomu lokalnego, regionalnego czy krajowego będziemy wszystkie te inicjatywy do tego programu włączać" - zaznaczył Kwieciński.
 • Program dla Bieszczad zakłada m.in. rozwój przedsiębiorczości, wzmocnienie potencjału turystycznego, wzmocnienie administracji gminnej, powiatowej oraz współpraca międzynarodowa.
 • Program obejmuje 4 powiaty, w tym 3 w całości: bieszczadzki, leski, sanocki oraz gminę Bircza z pow. przemyskiego.

Podkreślił, że celem programu dla Bieszczad jest poprawa szans rozwojowych Bieszczad i przyspieszenie rozwoju tego obszaru, ale ze wsparciem z poziomu krajowego, które ma być komplementarne względem działań, które są realizowane na poziomie regionalnym, czyli przez samorząd województwa, i na poziomie lokalnym - przez samorządy lokalne.

"Chcemy to realizować poprzez współpracę z samorządami wojewódzkim, lokalnymi. Chcemy wspierać inicjatywy, które będą kierowane na rzecz Bieszczad z poziomu krajowego. Czyli finansować z poziomu krajowego konkretne inwestycje tutaj na poziomie lokalnym" - wyjaśnił Kwieciński.

Zauważył, że obecnie w programie jest ponad 160 różnych inicjatyw. "Włączamy wyłącznie te inicjatywy, które są albo będą realizowane. Nie włączamy tutaj projektów w sferze marzeń" - podkreślił Kwieciński.

Dodał, że program jest otwarty na nowe inicjatywy. "Rozpoczęliśmy nad nim prace. Jeżeli będą nowe, ciekawe inicjatywy z każdego poziomu lokalnego, regionalnego czy krajowego będziemy wszystkie te inicjatywy do tego programu włączać" - zaznaczył.

Wyraził nadzieję, że program będzie gotowy na jesień. Zaznaczył, że jest to jeden z najważniejszych projektów strategii odpowiedzialnego rozwoju i jeden z najważniejszych w obszarze rozwoju regionalnego.

"Myślę, że będziemy się mogli pochwalić naprawdę skutecznymi działaniami na rzecz Bieszczad. Że Bieszczady będziemy nie tylko postrzegali przez pryzmat ich piękna, kultury, przyrody, ale że również w Bieszczadach będzie się dobrze żyło" - ocenił.

Podał, że program obejmuje 4 powiaty, w tym 3 w całości: bieszczadzki, leski, sanocki oraz gminę Bircza z pow. przemyskiego.

Jak wskazywał w programie zawarto dwie główne osie wsparcia: poprawę warunków życia mieszkańców oraz wykorzystanie szans rozwojowych.

W pierwszej z nich chodzi główne o poprawę dostępności transportowej (kluczowa rola Via Carpatii, ale także inne projekty, czy połączenia kolejowe), poprawa dostępności usług społecznych. "Tu szczególnie chcemy zwrócić uwagę na usługi zdrowotne, nad opieką nad dziećmi. Chcemy wzmocnić kapitał ludzki i kapitał społeczny" - podkreślał minister.

Wymienił w tym miejscu m.in. wsparcie dla szpitali powiatowych w Ustrzykach Dolnych i Lesku, przygotowanie wspólnego, polsko-ukraińskiego systemu pierwszej pomocy medycznej, czy projekt dotyczący poprawy dostępu do usług opieki żłobkowej i przedszkolnej finansowanej z Regionalnego Programu Operacyjnego.×
KOMENTARZE (2)

 • Ania, 2018-02-19 08:42:10

  Super, ze wreszcie pomyślano stategicznie o Bieszczadach. Komunikacja autobusowa to nie jest zadanie rządowe a wyłącznie samorządowe.
 • Gdzie byliście?, 2018-02-18 15:42:08

  Po pierwsze przywrócić dzięki centralnym dotacjom publiczną komunikację autobusową! transport-publiczny.pl/wiadomosci/bieszczady-odciete-od-swiata-54899.html