PARTNER PORTALU
  • BGK

KWK Barbara: Nowa kopalnia w Chorzowie bliżej niż dalej

  • wnp.pl/AT    7 marca 2018 - 06:58
KWK Barbara: Nowa kopalnia w Chorzowie bliżej niż dalej
Węgla na polskim rynku brakuje, a zatem nasz projekt może się choć trochę przyczynić do ograniczenia importu - tłumaczy Zdzisław Bik (fot.shutterstock)

Komisja urzędu miasta Chorzowa przyjęła decyzję o obszarze górniczym. Mamy zatem pierwszy sukces. Jesteśmy z KWK Barbara w Chorzowie już „bliżej niż dalej”. Może przed Barbórką 2018 roku uda nam się uzyskać koncesję wydobywczą - mówi Zdzisław Bik, prezes Grupy Fasing.
Grupa Fasing zamierza uruchomić wydobycie w nieczynnej kopalni Barbara-Chorzów. Jednak realizacja przeciąga się w czasie.

- Natrafiliśmy na opór przepisów, problemem było utworzenie obszaru górniczego w mieście Chorzów. To się wiązało ze zmianą zagospodarowania przestrzennego. Musieliśmy zatem modyfikować plany w odniesieniu do terenu górniczego, co istotnie wpłynęło na wydłużenie całego procesu - mówi Zdzisław Bik, prezes Grupy Fasing.

- Dziś mogę powiedzieć, że zaświeciło nam może jeszcze nie zielone, ale seledynowe światełko.
Komisja urzędu miasta Chorzowa przyjęła bowiem decyzję o obszarze górniczym, prace trwały aż cztery lata. Mamy zatem pierwszy sukces. Jesteśmy z tym projektem już „bliżej niż dalej”. Może przed Barbórką 2018 roku uda nam się uzyskać koncesję wydobywczą - wyjaśnia.

Jak dodaje, firma od projektu nie odstępuje.

Przeciwnie - jesteśmy zdeterminowani, żeby go realizować. Obecna koniunktura na rynku węgla tylko potwierdza słuszność naszych działań. Węgla na polskim rynku brakuje, a zatem nasz projekt może się choć trochę przyczynić do ograniczenia importu - tłumaczy Zdzisław Bik.

Kopalnia miałaby wydobywać około 1,5 mln ton węgla rocznie.

- Chodzi częściowo o węgiel koksowy typu 34, a także o węgiel energetyczny o dobrych parametrach jakościowych, o niskiej zawartości popiołu. Na krajowym rynku brakuje takiego surowca - mówi.

Uruchomienie nieczynnej kopalni to także nowe miejsca pracy.

- Zatrudnienie w kopalni miałoby wynieść około 700 osób. Będziemy także opierać się na outsourcingu. Dzięki reaktywacji kopalni w Chorzowie zostanie stworzonych około 3 tysięcy miejsc pracy, gdyż - jak wiadomo - jedno miejsce pracy bezpośrednio w kopalni generuje kolejne w otoczeniu - zaznacza prezes Grupy Fasing.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.