PARTNER PORTALU
  • BGK

Łącznik kolejowy skróci podróż z Krosna do Rzeszowa do godziny

  • KrosnoCity.pl    2 marca 2015 - 11:41
Łącznik kolejowy skróci podróż z Krosna do Rzeszowa do godziny
Są cztery warianty przebiegu. Najkrótszy ma około 3 km, a najdłuższy ponad 11 (fot.krosnocity.pl)

Radni Miasta Krosna jednomyślnie przyjęli apel o budowę łącznika kolejowego, który znacznie skróciłby podróż do stolicy województwa. Pomysł popierają liczne samorządy.
Na sesji obecna była burmistrz Jedlicza - Jolanta Urbanik, a także poseł z Krosna, Piotr Babinetz, który także popiera pomysł.

Przyjęcie apelu w sprawie budowy łącznika kolejowego skracającego podróż do Rzeszowa było jednym z pierwszych punktów sesji Rady Miasta Krosna w dniu 27 lutego.

Pomysł nie jest nowy, popiera go trzech starostów, siedmiu burmistrzów i jedenastu wójtów. Obecnie żeby dojechać pociągiem z Krosna do Rzeszowa trzeba jechać przez Jasło. Dodatkowo konieczny jest "postój operacyjny", pociąg zawraca, przez co jadąc do Rzeszowa pokonuje częściowo tę samą trasę, tyle że w dwóch kierunkach. Recepta ma być łącznik, który poprowadzi do Przybówki (z ominięciem Jasła).

Czytaj też: Podkarpackie: PKP PLK, nowy przystanek kolejowy w Dębicy

- Ta inwestycja znalazła uznanie władz województwa i znalazła się w Strategii Podkarpacie 2020 - mówi prezydent Krosna, Piotr Przytocki, który zaprezentował pomysł radnym - Teraz trzeba przystąpić do działania, a nie zwlekać - podkreślał prezydent Krosna.

Zaznaczył, że trzeba wybrać jeden z wariantów, a wtedy będzie można mówić o efektach ekonomicznych i kosztach. - Można mówić o wstępnych założeniach. Są cztery warianty przebiegu. Najkrótszy ma około 3 km, a najdłuższy ponad 11. Rozrzut kosztowy może być duży. Trzeba brać pod uwagę koszt budowy i eksploatacji. Mamy ogromne przekonanie, że budowa tego łącznika przybliży Krosno do Rzeszowa i przysporzy pasażerów - przekonuje Piotr Przytocki.

- Jak mówi cały świat cywilizowany: linie kolejowe są najszybszym i najtańszym sposobem komunikowania - podkreśla Piotr Przytocki mówiąc, że w Polsce nikt jeszcze poważnie do tego nie podszedł.

- Niestety rzeczy najprostsze i najbardziej oczywiste czasem najdłużej czekają na realizację - komentuje poseł Piotr Babinetz. Zaznaczył przy tym, że jest kilka wariantów trasy o różnych uwarunkowaniach. - Najważniejsze jest by którykolwiek z tych wariantów został zrealizowany. Zarząd Województwa popiera realizację tej inwestycji - mówił poseł Babinetz dodając, że inwestycja ma zostać ujęta w nowym programie transportowym. Pomysłem też zainteresowane są Polskie Linie Kolejowe. Poseł powiedział, że znaczne środki unijne przeznaczone na kolej nie zostały jeszcze wykorzystane i w tym upatruje szansę na realizację ważnej dla Krosna inwestycji.

Radni Miasta Krosna byli jednomyślni przyjmując apel w sprawie "łącznika".

Poniżej treść Apelu przyjętego przez radnych:

"Apel o podjęcie działań przez Zarząd Województwa Podkarpackiego zmierzających do budowy łącznicy kolejowej pomiędzy linia nr 108 a linią nr 106 oraz wsparcie tej inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Rada Miasta Krosna zwraca się z apelem do Zarządu Województwa Podkarpackiego o podjęcie działań projektowych oraz realizacyjnych w celu wybudowania łącznicy kolejowej pomiędzy linią nr 108 Stróże–Krościenko a linią nr 106 Jasło - Rzeszów, która zwiększy dostępność komunikacyjną miasta Krosna, oraz miast i gmin leżących na przebiegu linii kolejowej nr 108, a tym samym całej południowo - wschodniej części województwa podkarpackiego.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.