PARTNER PORTALU
  • BGK

Łańcut będzie miał obwodnicę za 200 mln zł

  • bad/PAP    27 września 2015 - 10:49
Łańcut będzie miał obwodnicę za 200 mln zł

Łańcucka obwodnica ma powstać do 2020 r. Fot. Facebook/TAK dla obwodnicy Łańcuta

Obwodnica Łańcuta znalazła się w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Szacunkowy koszt drogi to 200 mln zł. "Czekaliśmy na tę inwestycję ponad 20 lat" - powiedziała wiceburmistrz Łańcuta Joanna Rupar.
Mieszkańcy Łańcuta (Podkarpackie) wielokrotnie protestowali, domagając się budowy obwodnicy; blokowali m.in. drogę krajową nr 4, która przebiega przez miasto. Do protestów przyłączali się również samorządowcy.

Zdaniem wiceburmistrz miasta Joanny Rupar, opłacało się protestować, bo w końcu obwodnica znalazła się w rządowym programie budowy dróg. "Ta inwestycja jest bardzo potrzebna, stan asfaltu na dotychczasowej jezdni jest fatalny. Wzdłuż obecnej drogi krajowej nr 4 nie ma chodników, bezpiecznych przejść dla pieszych. Mieszkańcy mają trudności z dotarciem bezpiecznie do domów" - dodała.

Obwodnica ma przebiegać po starym śladzie DK4

Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ma już przygotowane projekty tej inwestycji. Jak zastrzegła jednak rzeczniczka oddziału Joanna Rarus, gotowa już dokumentacja wymaga "optymalizacji warunków ruchowych, które ulegną zmianie po oddaniu do ruchu odcinka autostrady A4 Rzeszów-Jarosław".

"Obwodnica będzie przebiegała po starym śladzie obecnej drogi krajowej nr 4, jednak ze zmianami wprowadzonymi na podstawie zoptymalizowanego projektu. Zależy nam, aby wprowadzone rozwiązania spowodowały, że inwestycja stanie się przyjazna dla otoczenia, dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoje działalności wzdłuż DK4, ale także dla pieszych i rowerzystów" - zaznaczyła.

W ramach budowy obwodnicy powstaną chodniki, ścieżki rowerowe oraz drogi dojazdowe o długości w sumie ok. 7,8 km; powstać ma również sześć rond, które skomunikują obwodnicę z istniejącymi już drogami.

Wzdłuż drogi rozmieszczone będą też ekrany akustyczne. Jak podkreśliła Rarus, ilość oraz oraz lokalizacja ekranów akustycznych będzie zgodna z obecnie obowiązującymi przepisami w sprawie dopuszczalnych norm hałasu.

Łańcucka obwodnica ma powstać do 2020 r.

Na początku września rząd przyjął projekt uchwały ws. Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Celem programu, szacowanego na 107 mld zł (z czego 40 mld zł ma pochodzić z funduszy UE), jest dokończenie sieci dróg w Polsce. Ma powstać 3,9 tys. km autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz ok. 50 obwodnic.

Na Podkarpaciu w programie znalazły się również m.in. obwodnica Sanoka oraz budowa drogi S19 od Rzeszowa do Lublina.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Rafał, 2017-01-27 19:49:45

    W tej lokalizacji obwodnicą to by było 50 lat temu .Projektujący powinien pojechać pod Leżajsk i zobaczyć sobie jak powinna wyglądać obwodnica . Mało ambitny przestarzały projekt ,dla paru małych interesików zmarnowane 200 ml . Mieszkańcy protestowali głównie przeciw tej lokalizacji ,za budową duż...ej obwodnicy z prawdziwego zdarzenia  rozwiń
  • karlos, 2015-09-30 08:12:31

    Obawiam się że obwodnica w starym miejscu to nie najlepszy pomysł. Dalej będą korki. A zamiast na światłach to będzie się stało na rondach. Obwodnica to moim zdaniem droga szybkiego ruchu która powinna umożliwić szybkie ominięcie miasta.