Laserowe centrum w Porębie otwarte

Stworzone kosztem ok. 32 mln zł Centrum Innowacyjnych Technologii Laserowych giełdowej spółki Energoinstal oficjalnie ruszyło w poniedziałek w Porębie k. Zawiercia.
Laserowe centrum w Porębie otwarte
Jego twórcy podkreślają, że stosowane tu rozwiązania to innowacje na światową skalę. Zakład, gdzie lasery wykorzystywane są do spawania rur ożebrowanych oraz części kotłów energetycznych, należy do największych w Europie skupisk laserów przemysłowych. Dzięki laserowej technologii produkcja jest szybsza i tańsza, a jakość wyrobów lepsza. Częścią zakładu jest nowoczesne laboratorium.

Inwestycja została dofinansowana kwotą ok. 11 mln zł z unijnych środków w ramach programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka".

W odczytanym podczas otwarcia Centrum liście do szefów Energoinstalu, wicepremier Waldemar Pawlak wskazał, że przedsięwzięcie w Porębie to znakomity przykład wykorzystania środków z tego programu. Minister gospodarki podkreślił, że nie byłoby rozwoju opartego na nowych technologiach, gdyby nie prowadzone przez firmę badania w tym zakresie.

Czytaj też: Centrum Technologii w Wielkopolsce

Unikatowość przedsięwzięcia podkreślał także w poniedziałek wiceminister środowiska, Bernard Błaszczyk. Jak mówił, otwarcie ośrodka, stosującego - po raz pierwszy na świecie - innowacje na międzynarodową skalę - to wciąż ewenement w polskiej gospodarce. Wiceminister podkreślił, że podmioty decydujące się na takie rozwiązania i inwestujące w nie, to elita polskich firm.

- Takie przedsięwzięcia faktycznie zmieniają wizerunek regionu - podkreślił marszałek woj. śląskiego, Adam Matusiewicz, wyróżniając Energoinstal złotą odznaką "Zasłużonego dla woj. śląskiego". Prezes spółki i inicjator przedsięwzięcia, Stanisław Więcek, z rąk wojewody śląskiego otrzymał krzyż komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany mu przez prezydenta RP.

Łączna moc zgromadzonych w Centrum laserów to 32 kilowaty - w sumie są to trzy lasery najnowszej generacji o mocy od 8 do 12 kilowatów. To jedyne tego typu centrum w Europie, a zarazem drugie wyposażone w taką moc europejskie skupisko laserów - zaraz po jednym z niemieckich ośrodków wojskowych.

Dzięki laserom spawane konstrukcje są idealnie spojone. Inne zalety to poprawa wydajności i szybkości pracy oraz oszczędność materiałów. Specjaliści z Energoinstalu wyliczyli, że spawanie laserowe jest ok. cztery do sześciu razy szybsze od tradycyjnego, ośmiokrotnie mniej energochłonne (dzięki temu firma może ubiegać się o tzw. biały certyfikat dla firm ograniczających zużycie prądu) oraz kilkakrotnie mniej materiałochłonne (ze względu m.in. na wyeliminowanie zużycia topników).

Lasery to nie jedyne nowinki techniczne w zakładzie koło Zawiercia. Fabryka jest także zrobotyzowana. Wprowadzenie laserów nie spowodowało zmniejszenia zatrudnienia, choć zmieniła się jego struktura. Są miejsca, gdzie spawacza z palnikiem zastąpił robot lub inżynier z laptopem. W bliskiej przyszłości firma planuje zakup kolejnych źródeł laserowych.

Sama linia laserowego spawania daje pracę kilkunastu osobom. Cała grupa Energoinstalu zatrudnia ok. 1,2 tys. osób w dziewięciu spółkach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE