PARTNER PORTALU
  • BGK

Łatanie dróg oszczędnościami

  • www.esosnowiec.pl (Piotr Celej)    4 kwietnia 2012 - 09:42
Łatanie dróg oszczędnościami

Jeżeli wierzyć oficjalnym zapewnieniom urzędników zagłębiowskich miast, stan gminnych dróg oraz ich czystość powinien ulec zdecydowanej poprawie.
To wszystko za sprawą oszczędności, jakie gminy poczyniły w związku ze stosunkowo łagodną zimą. Na gminnych kontach pozostało łącznie przeszło 4 miliony złotych, które w większości mają być przeznaczone na letnie remonty dróg. Czy możemy spodziewać się zdecydowanej poprawy stanu nawierzchni?

Tegoroczna zima, wyłączając mroźny i śnieżny luty, była wyjątkowa łaskawa dla kierowców oraz gminnych budżetów. Nie była tak spektakularnych ataków mroźnej aury jak w poprzednim roku, dlatego już w trakcie trwania „Akcji zima” przedstawiciele gmin planowali, na co wydadzą zaoszczędzone pieniądze.

Sosnowiec w tym roku wydał na zimowe odśnieżanie „tylko” 1,1 mln zł. – W porównaniu z poprzednią zimą udało nam się zaoszczędzić w granicach 300 tys. zł – stwierdza Rafał Łysy, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. – Zaoszczędzone środki wydamy na letnie remonty dróg.

W kasie Będzina oszczędności są większe, bo przekroczyły pół miliona zł. – W tegorocznym budżecie na zimowe utrzymanie dróg zapewniono kwotę prawie 1,1 mln zł z czego wydaliśmy ok. 563 tys. zł – mówi Agnieszka Siemińska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Będzinie. – Są to kwoty szacunkowe, ponieważ umowa obowiązywała do końca marca br. i prowadzimy obecnie ostateczne wyliczenia dotyczące oszczędności. Oceniamy, że w kasie gminy z tego tytułu pozostało ok. 527 tys. zł. Wydamy je na utrzymanie czystości miejskich dróg i chodników – dodaje.

Zawiercie, zgodnie z podpisaną umową z Zakładem Gospodarki Komunalnej, niewykorzystane środki na odśnieżanie przeznacza na sprzątania terenów należących do miasta. – Dzięki łagodnemu początkowi zimy udało się posprzątać parki, ulice, chodniki i miejskie aleje. Za takie usługi w 2012 roku, a więc także za miesiące zimowe, które nadejdą pod koniec tego roku, miasto zapłaci łącznie 875 tys. zł – deklaruje Łukasz Czop, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Duże oszczędności odnotowało także Jaworzno. – Udało nam się wygenerować oszczędności w kwocie ok. 800-900 tys. zł – informuje Marcin Miłek z Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie: – W sumie na zimowe utrzymanie dróg wydaliśmy około 2,1 mln zł. Oszczędności zostaną w kasie Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, który był odpowiedzialny za Akcję Zima, i będą przeznaczone na bieżące utrzymanie dróg: sprzątanie, naprawy nawierzchni itp.

Rekordzistką w oszczędnościach została Dąbrowa Górnicza, która zgodnie z wyliczeniami na 21 marca br. nie wykorzystała przeszło 2,2 mln zł. – W sezonie zimowym 2011/2012 na prowadzenie zimowej akcji odśnieżania dróg, chodników, alejek i parkingów wydaliśmy przeszło 3,5 mln zł – mówi Iwona Dalach, zastępca Naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. – Pieniądze, które pozostały, wykorzystamy na prace związane z letnim oczyszczaniem dróg – deklaruje Dalach.

Czy kierowcy przemieszczający się po drogach Zagłębia faktycznie odczują poprawę ich stanu w związku z łagodną zimą? – Oszczędności rzędu nawet kilkuset tysięcy nie załatwią kompleksowo fatalnego stanu nawierzchni w całym regionie. Dziury będą częściej łatane, ale nie należy oczekiwać diametralnej poprawy, bo aby jeździć po prostych drogach potrzebne są pieniądze rzędu co najmniej kilkudziesięciu milionów – stwierdza anonimowo jeden z sosnowieckich urzędników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.