PARTNER PORTALU
  • BGK

Lato rozpoczną z nową przystanią

  • PAP    7 kwietnia 2011 - 17:03

W Sopocie przy molo w czerwcu zacznie działać nowa przystań żeglarska. W marinie będzie mogło cumować jednocześnie ponad sto jachtów i łodzi motorowych. 30 proc. miejsc zarezerwowano dla mieszkańców kurortu.
W czwartek na konferencji prasowej w Sopocie przedstawiciele władz miasta oraz operatorzy molo i mariny poinformowali m.in. o przebiegu prac. Budowa przystani ma się zakończyć do 20 czerwca, a pięć dni później zaplanowano inaugurację sezonu.

Przystań składać się będzie z trzech basenów wydzielonych pływającymi pomostami, dającymi miejsca postojowe dla 103 jachtów (40 miejsc dla łodzi o długości od 10 do 14 m oraz 63 miejsca dla łodzi o długości do 10 m). Przy molo powstanie bosmanat, zaplecze socjalne dla żeglarzy oraz mała gastronomia i punkt widokowy.

Sopocka przystań będzie miała charakter sezonowy; na jej terenie nie będzie stacji paliw, warsztatów i dźwigu. Z przystani będą mogli korzystać nie tylko żeglarze, ale także służby ratownicze WOPR, oraz - w wypadku złych warunków atmosferycznych - także sopoccy rybacy.

Port jachtowy będzie zabezpieczał sopockie molo przed sztormami i falami, które prawie każdego roku niszczyły ostrogę boczną obiektu.

Marcin Kulwas z Kąpieliska Morskiego Sopot (operatora mola) nie ukrywa, że stawki za cumowanie będą wysokie. Za cumowanie jednostki przez cały sezon trzeba będzie zapłacić od 8,3 tys. do 20 tys. zł.

Dzierżawcą mola i przystani jest spółka Kąpielisko Morskie Sopot, a poddzierżawcą przystani jachtowej - Promarina Management. Firma jest członkiem szwedzkiego koncernu Viamare Promarina Management AB, największego operatora marin w Skandynawii.

Kulwas liczy, że dzięki skandynawskiemu poddzierżawcy z przystani będą często korzystać turyści ze Skandynawii.

Rzeczniczka sopockiego Urzędu Miasta Magdalena Jachim poinformowała, że 30 proc. miejsc w przystani zarezerwowano dla mieszkańców kurortu. Sopocianie będą mieli także zniżki w opłatach za korzystanie z portu; powinni jednak do końca kwietnia zarezerwować miejsca.

Nowa przystań to jedna z najważniejszych inwestycji w Sopocie w ostatnich latach. Władze miasta liczą, że dzięki niej w Sopocie będą organizowane imprezy żeglarskie. Budowa przystani będzie kosztować ok. 71 mln zł, z tego 25 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Pozostałe pieniądze ma wyłożyć miasto.

Molo w Sopocie jest jednym z najpopularniejszych polskich obiektów rekreacyjno-imprezowych. Składa się z dwóch części: spacerowej o długości 511,5 m (najdłuższy drewniany pomost w Europie) oraz usytuowanego na lądzie placu o powierzchni 20 tys. m kw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • BOSMAN, 2011-04-07 22:52:33

    Toz to CUDO!Jachty będą pływać w koło ! Będzie je widac z przystani a one tez będą widoczne.Karteczki z miejscem tez się przydają .