PARTNER PORTALU
  • BGK

Laury dla najlepiej odnowionych zabytków w lubelskim

  • PAP    26 kwietnia 2012 - 15:55
Laury dla najlepiej odnowionych zabytków w lubelskim

Teatr Stary w Lublinie, dwory w Białce i Wierzchowinach oraz kościoły w Bukowinie i Krasnymstawie uznane zostały za najlepiej odnowione zabytki na Lubelszczyźnie. W czwartek ich właścicielom wręczono nagrody - "Laury Konserwatorskie".
Doroczne wyróżnienia są równorzędne i nie łączą się z korzyściami materialnymi. Po raz 13. przyznała je kapituła pod przewodnictwem wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie. Konkursowi o "Laur Konserwatorski" patronują generalny konserwator zabytków, wojewoda lubelski i marszałek województwa (zabierz głos/oceń marszałka).

Gratulując zwycięzcom wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc podkreśliła wielki wysiłek, jaki wniesiony został w odnowienie wyróżnionych zabytków.

- Laur oznacza wyjątkowość. W tym wypadku dotyczy realizacji konserwatorskich. Stoją za nimi instytucje i ludzie, którzy dzięki swojej determinacji potrafili z zaniedbanych często obiektów uczynić prawdziwe perełki - powiedziała Szołno-Koguc.

Lubelski Teatr Stary został odrestaurowany przez miejski samorząd. Obiekt, wzniesiony w 1822 r., jest drugim - po krakowskim Teatrze Starym - najstarszym budynkiem teatralnym w Polsce. Najpierw wystawiano tu sztuki teatralne, później zlokalizowano kino, a w latach 80-tych ubiegłego wieku budynek został opuszczony i niszczał. W 1993 r. jego wnętrze strawił pożar. Rozpoczęte w 2008 r. prace restauracyjne przyniosły m.in. odtworzenie dawnego wnętrza z drewnianymi galeriami, a także ozdobnych elewacji. Obecnie znowu grane są tu spektakle teatralne, odbywają się koncerty, uroczystości, dyskusje.

Prywatni właściciele, Zofia i Feliks Ossowscy, otrzymali "Laur Konserwatorski" za remont zespołu dworsko-pałacowego w Białce k. Radzynia Podlaskiego. Był to niegdyś folwark należący do dóbr Anny z Zamoyskich Sapieżyny, który na początku XIX w. przekształcony został na letnią rezydencję magnacką. Po II wojnie światowej był tu zakład naprawy sprzętu zmotoryzowanego wojsk radzieckich, a potem dom dziecka. Osowscy zakupili dwór w 2006 r. Odtworzyli dawny układ wnętrz i ich wystrój, odnowili park. Obiekt przeznaczyli na pensjonat.

Parafia rzymskokatolicka w Biszczy wyróżniona została za odnowienie drewnianego kościoła filialnego p.w. Ofiarowania NMP w Bukowinie. Drewniana kaplica pochodzi z XVII w., jej wyposażenie ma duża wartość artystyczną i historyczną. Podczas prowadzonych od 2010 r. prac m.in. przywrócone zostały dekoracje malarskie ścian świątyni, pochodzące z XIX w.

Parafia rzymskokatolicka pw. Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie otrzymała "Laur Konserwatorski" za konserwację wnętrza i wyposażenia zakrystii w kościele parafialnym. Był to pierwszy remont zakrystii od 1917 r. Odnowione tam zostały m.in. barokowe polichromie ścienne z XVIII w., a także okazała komoda z tego samego okresu.

Prywatną właścicielkę Elżbietę Nizio nagrodzono za rewitalizację zespołu dworsko-parkowego w Wierzchowiskach k. Modliborzyc. We dworze, zbudowanym na początku XX w., po wojnie był PGR, a później harcerski ośrodek wypoczynkowy. W połowie lat 90-tych ubiegłego wieku dwór został opuszczony i niszczał. W 2002 r. go sprzedano. Prywatni właściciele odremontowali dwór, przywrócili dawny wygląd wnętrz i urządzili w nim elegancki hotel.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.