PARTNER PORTALU
  • BGK

Lawendowe muzeum stanęło w Olsztynie

  • PAP    16 czerwca 2014 - 16:20
Lawendowe muzeum stanęło w Olsztynie

W Nowym Kawkowie na Warmii powstało muzeum lawendy, w którym prezentowane jest wystawa o tej roślinie i organizowane będą warsztaty poświęcone produktom spożywczym i kosmetycznym, jakie własnoręcznie można z niej uzyskać.
Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego powstało przy gospodarstwie agroturystycznym i pierwszej w regionie plantacji tych roślin we wsi Nowe Kawkowo pod Olsztynem. Na patrona placówki wybrano zmarłego przed 10 laty antropologa kultury z Uniwersytetu Warszawskiego, twórcy podobnego rodzaju "żywego muzeum" etnograficznego w Murzynowie.

Jak powiedziała pomysłodawczyni lawendowego muzeum Joanna Posoch, powstało ono dzięki ok. 600 internautom, którzy wpłacili na ten cel ponad 65 tys. zł za pośrednictwem specjalnego portalu. Przeznaczono je na siedzibę tej placówki, którą urządzono w drewnianym budynku tzw. łemkowskiej chyży, przeniesionej na Warmię z okolic Rzeszowa.

Na poddaszu znajduje się suszarnia bukietów lawendy, a na parterze pomieszczenia wystawowe i sala, w której od połowy czerwca odbywać się będą warsztaty. Organizatorzy deklarują, że stworzyli miejsce, w którym panować będzie atmosfera dawnej wsi.

"Nasze warsztaty kierujemy do ludzi, którzy pragną oderwać się od pośpiechu dzisiejszego świata i wrócić do archaicznych czasów wspólnotowej pracy. Chcemy też pokazać, że rzeczy, które przywykliśmy kupować w sklepach, są możliwe do własnoręcznego wykonania" - powiedziała Posoch.

Turyści odwiedzający warmińskie muzeum mogą nauczyć się, jak uprawiać lawendę i wykorzystywać jej zalety spożywcze i kosmetyczne. Ma ona właściwości uspokajające, ułatwia zasypianie, reguluje pracę przewodu pokarmowego.

W muzeum będą odbywać się warsztaty z dawnych technik rękodzielniczych, zajęcia kulinarne, ekologiczne i tzw. zdrowego życia. Uczestnicy dowiedzą się, jak uzyskać z lawendy wino lub słodki syrop do naleśników. Będą również sami destylować olejki eteryczne z kwiatów lawendy, które są wykorzystywane w perfumiarstwie do produkcji kosmetyków. Suszone bukiety można też użyć jako odstraszające mole zapachy do szaf.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.