PARTNER PORTALU
  • BGK

Legnica. Dotacja na rewitalizację Zakaczawia

  • AK    9 marca 2018 - 21:50
Legnica. Dotacja na rewitalizację Zakaczawia
Odnowione kamienice na Zakaczawiu (fot. portal.legnica.eu)

Blisko 2,3 mln zł unijnego dofinansowania otrzymała Legnica z Urzędu Marszałkowskiego na remont kamienic przy ul. Kościelnej i Kamiennej na Zakaczawiu. 9 marca stosowną umowę podpisali marszałek Cezary Przybylski i Jadwiga Zienkiewicz, zastępca prezydenta.
- Przykładamy dużą wagę do obszarów takich jak legnickie Zakaczawie - mówi Cezary Przybylski, cytowany przez miejski portal.legnica.eu. - Właśnie dzięki dotacjom wiele kamienic odzyskuje dawny blask. Zmienia się otoczenie. Integrują się mieszkańcy.

- To nasza kolejna inwestycja w Zakaczawiu, który otrzymała dotację - dodaje Jadwiga Zienkiewicz. - Wszystkie nasze projekty dotyczące tej dzielnicy dostały bardzo wysokie oceny. To świadczy, że zostały bardzo dobrze przygotowane.

Rewitalizacja kamienic na Zakaczawiu rozpoczęła się latem minionego roku. Obejmuje on m.in. osuszenie murów, położenie nowej elewacji, wymianę schodów, instalacji remont klatek schodowych, przystosowanie budynków dla potrzeb niepełnosprawnych i zagospodarowanie  przestrzeni przed kamienicami. Koszt tego zadania to ok. 4,2 mln zł z czego 2,3 mln zł pokryje dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Portal.legnica.eu przypomina, że Urząd Marszałkowski przyznał także 2,1 mln zł dotacji na rozbudowę i adaptacje budynku przy ul. Kościelnej 3 na Centrum Integracji Społecznej wraz z zagospodarowaniem terenu.

Zakaczawie to bodaj najbardziej znana w Polsce część Legnicy. Stało się tak za sprawą przedstawienia teatralnego pt. „Ballada o Zakaczawiu”, którego premiera odbyła się w październiku 2000 r. w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy. Dwa lata później w wersji telewizyjnej przygotowanej przez znanego reżysera Waldemara Krzystka obejrzała je cała Polska. - Powojenna historia "przeklętej" dzielnicy Legnicy, opowiedziana została poprzez losy złodziejskiej szajki Benka Cygana. Podczas pracy nad scenariuszem jego autorzy obficie czerpali z lokalnego folkloru i obyczajowości "dzielnicy cudów", jak do dziś bywa nazywane Zakaczawie - wspomina tamto wydarzenie FilmPolski.pl.

Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich prowadzona jest w wielu regionach Polski. Niedawno w woj. pomorskim przeznaczono ponad 95 mln zł na preferencyjne pożyczki służące aktywizacji społecznej i gospodarczej byłych obszarów m.in. wojskowych i przemysłowych.

Na wschodzie Polski, w woj. podlaskim, zaakceptowano właśnie plany rewitalizacji gmin Juchnowiec, Narewka, Zambrów oraz miast Sokółka i Wasilków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.