PARTNER PORTALU
  • BGK

Legnica odrestaurowała reprezentacyjną salę ratusza

  • JS    11 lipca 2017 - 21:42
Legnica odrestaurowała reprezentacyjną salę ratusza

Zbudowany w stylu neorenesansowym legnicki ratusz, zwany też nowym ratuszem, liczy sobie 112 lat. Do rejestru zabytków wpisano go 13 kwietnia 1981 roku.(fot. portal.legnica.eu)

Dobiegła końca renowacja, pochodzącej z 1905 roku, sali posiedzeń dawnego zarządu miasta. Wraz z przyległym salonikiem należy ona do najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń legnickiego ratusza.
– Przez szereg miesięcy w tych pomieszczeniach prowadzone były skomplikowane prace budowlane, renowacyjne i konserwatorskie – mówił Tadeusz Krzakowski, prezydent miasta. – Wszystko pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków i zgodnie z jego zaleceniami. Efekt jest doskonały, a wystrój sali odrestaurowano z wielkim pietyzmem - dodawał.

Gruntowna rewitalizacja pomieszczeń kosztowała ok. 427 tys. zł. W jej trakcie m.in. prowadzone były prace podłogowe. Na powierzchni 100 m2 usunięto ok. 30 ton starej podsypki i gruzu, zastępując ją lekkim gazobetonem. Zniszczoną klepkę parkietową zastąpiono wykonaną na zamówienie i utrzymaną w historycznych gabarytach klepką dębową. Usunięte zostały wszystkie przestarzałe instalacje. W specjalnych kanałach zamontowano blisko 1700 metrów bieżących instalacji elektrycznej, przewodów telekomunikacyjnych, wentylacyjnych itp.

Fachowcy odrestaurowali ponad 100 m2 ozdobnej dębowej boazerii. Ze ścian zdjęli od 5 do 8 warstw różnych farb, docierając do oryginalnej, pierwotnej malatury. Zachowała się ona na powierzchni ok. 60-70 proc. ścian.

Odnowiono bogatą sztukaterię sufitu. Do zdobienia wykorzystano 400 płatków złotej folii, którą następnie patynowano.

Oryginalne są, ale poddane renowacji, centralny żyrandol i boczne kinkiety. Oryginalna jest również cała konstrukcja stołu w kształcie podkowy. Jego blaty były wymieniane w latach 70. XX wieku przez stolarzy z Fabryki Fortepianów i Pianin.

Zbudowany w stylu neorenesansowym legnicki ratusz, zwany też nowym ratuszem, liczy sobie 112 lat. Do rejestru zabytków wpisano go 13 kwietnia 1981 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.