PARTNER PORTALU
  • BGK

Legnica odrestaurowała reprezentacyjną salę ratusza

  • JS    11 lipca 2017 - 21:42
Legnica odrestaurowała reprezentacyjną salę ratusza
Zbudowany w stylu neorenesansowym legnicki ratusz, zwany też nowym ratuszem, liczy sobie 112 lat. Do rejestru zabytków wpisano go 13 kwietnia 1981 roku.(fot. portal.legnica.eu)

Dobiegła końca renowacja, pochodzącej z 1905 roku, sali posiedzeń dawnego zarządu miasta. Wraz z przyległym salonikiem należy ona do najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń legnickiego ratusza.
– Przez szereg miesięcy w tych pomieszczeniach prowadzone były skomplikowane prace budowlane, renowacyjne i konserwatorskie – mówił Tadeusz Krzakowski, prezydent miasta. – Wszystko pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków i zgodnie z jego zaleceniami. Efekt jest doskonały, a wystrój sali odrestaurowano z wielkim pietyzmem - dodawał.

Gruntowna rewitalizacja pomieszczeń kosztowała ok. 427 tys. zł. W jej trakcie m.in. prowadzone były prace podłogowe. Na powierzchni 100 m2 usunięto ok. 30 ton starej podsypki i gruzu, zastępując ją lekkim gazobetonem. Zniszczoną klepkę parkietową zastąpiono wykonaną na zamówienie i utrzymaną w historycznych gabarytach klepką dębową. Usunięte zostały wszystkie przestarzałe instalacje. W specjalnych kanałach zamontowano blisko 1700 metrów bieżących instalacji elektrycznej, przewodów telekomunikacyjnych, wentylacyjnych itp.

Fachowcy odrestaurowali ponad 100 m2 ozdobnej dębowej boazerii. Ze ścian zdjęli od 5 do 8 warstw różnych farb, docierając do oryginalnej, pierwotnej malatury. Zachowała się ona na powierzchni ok. 60-70 proc. ścian.

Odnowiono bogatą sztukaterię sufitu. Do zdobienia wykorzystano 400 płatków złotej folii, którą następnie patynowano.

Oryginalne są, ale poddane renowacji, centralny żyrandol i boczne kinkiety. Oryginalna jest również cała konstrukcja stołu w kształcie podkowy. Jego blaty były wymieniane w latach 70. XX wieku przez stolarzy z Fabryki Fortepianów i Pianin.

Zbudowany w stylu neorenesansowym legnicki ratusz, zwany też nowym ratuszem, liczy sobie 112 lat. Do rejestru zabytków wpisano go 13 kwietnia 1981 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.