PARTNER PORTALU
  • BGK

Legnicki dworzec przejdzie modernizację

  • PAP    6 grudnia 2012 - 15:45
Legnicki dworzec  przejdzie modernizację

Renowacja elewacji, wnętrz, usprawnienia dla niepełnosprawnych i nowoczesny system monitoringu, to tylko niektóre elementy modernizacji dworca kolejowego w Legnicy. Koszt modernizacji to prawie 14 mln zł.
Jak poinformował rzecznik prasowy PKP S.A. we Wrocławiu Bartłomiej Sarna, PKP podpisały umowę na modernizację obiektu i przekazały plac budowy wykonawcy. Zwyciężyła firma Budobratex z Legnicy.

"Chcemy, by dworzec w Legnicy stał się obiektem w pełni funkcjonalnym, spełniającym standardy, których oczekują pasażerowie kolei, zarówno pod względem jego użyteczności, jak i estetyki" - powiedział dyrektor departamentu inwestycji PKP S.A. Szymon Konop.

Prace budowlane na dworcu rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończą w pierwszym kwartale 2014 r. W tym czasie legnicki dworzec, wybudowany w latach 1923-29, poddany zostanie renowacji przy poszanowaniu elementów historycznych, gdyż obiekt od 1987 r. figuruje w rejestrze zabytków.

Odnowiona zostanie elewacja budynku wraz z detalami architektonicznymi. "Zostaną one podkreślone przez nową iluminację. Przy dworcu na nowo zostaną ułożone chodniki" - zapowiedział rzecznik.

Dodał, że wyremontowane zostaną wszystkie pomieszczenia ogólnodostępne (hol dworca, poczekalnia, toalety i kasy biletowe), a także biurowe i handlowe. "Oczywiście przy zachowaniu wszystkich istotnych elementów historycznych, na przykład zabytkowej stolarki kasowej. W holu dworca pojawią się nowe stylizowane ławki, a także drewniany kiosk" - powiedział Sarna.

Zainstalowany zostanie nowy elektroniczny system informacji wizualnej i głosowej dla podróżnych. Wymienione zostaną instalacje, okna i drzwi. Zainstalowanie nowoczesnego systemu monitoringu ma zwiększyć bezpieczeństwo na dworcu i w okolicy.

Dworzec zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. "Dla osób na wózkach inwalidzkich zostaną obniżone okienka kasowe. Natomiast dla niewidzących w posadzce wykonawca zamontuje linie prowadzące, co ułatwi im poruszanie się po dworcu" - powiedział Sarna.

Podczas prac budowlanych obsługa podróżnych zostanie przeniesiona do północno-zachodniej części legnickiego dworca, gdzie powstanie dworzec tymczasowy z poczekalnią, kasami biletowymi i toaletami.

Dotychczas Polskie Koleje Państwowe S.A. na Dolnym Śląsku zmodernizowały dziewięć dworców kolejowych, w tym m.in. Wrocław Główny i Wałbrzych Miasto. Obecnie dobiegają końca modernizacje dworców Kłodzko Główne, Głogów i Świebodzice, które zakończą się na przełomie tego i przyszłego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.