PARTNER PORTALU
  • BGK

Legnickie remonty zabytków

  • PAP    29 kwietnia 2013 - 15:50
Legnickie remonty zabytków

Kolejny etap remontu Akademii Rycerskiej oraz prace konserwatorskie w jednej z komnat Zamku Piastowskiego - to niektóre z prowadzonych w Legnicy projektów rewitalizacji zabytków. W tym roku miasto zamierza wydać na remonty zabytków ponad 2,7 mln zł.
Najwięcej pieniędzy z puli przeznaczonej na remont zabytków w tym roku miasto przeznaczy na kolejny etap remontu barokowego budynku Akademii Rycerskiej.

"Na rewitalizację kolejnych sal w tym obiekcie miasto przeznaczy 2,6 mln zł" - powiedział rzecznik legnickiego magistratu Arkadiusz Rodak.

Remont wzniesionego w latach 1726-1738 gmachu Akademii Rycerskiej prowadzony jest z przerwami od 1991 r. Do tej pory pochłonął 46,5 mln zł, z czego środki miejskie to 40,8 mln zł.

Rodak poinformował również, że we wrześniu planowane jest zakończenie prac konserwatorskich w Zielonej Komnacie w wieży św. Jadwigi na Zamku Piastowskim. Obecnie prowadzona jest tam renowacja XVI-wiecznych polichromii.

Remont wieży św. Jadwigi rozpoczął się w 2011 r. W ramach renowacji, która będzie kosztowała ponad milion zł, wyremontowano już m.in. mury i dach wieży. Projekt uzyskał finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządy województwa dolnośląskiego.

W ciągu dwóch najbliższych lat miasto chce również wyremontować kolejne, zabytkowe kamienice przy ulicach Bolesława Chrobrego i Henryka Pobożnego. W planach jest również renowacja pochodzącej z XV w. Bramy Chojnowskiej, która jest częścią dawnych murów obronnych miasta.

Rzecznik przypomniał, że w zeszłym roku udało się zakończyć remont Bramy Głogowskiej, która również powstała w XV w. "W ramach tej inwestycji dokonano renowacji ścian i elewacji, uzupełniono ubytki w murach, odnowiono okna oraz odtworzono zegar słoneczny. Remont pochłonął 320 tys. zł, z czego 80 tys. zł dołożył marszałek województwa" - dodała Rodak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.