PARTNER PORTALU
  • BGK

Liczy się solidność dewelopera

  • propertynews.pl    18 maja 2011 - 07:51
Liczy się solidność dewelopera

Dla miasta lepszym partnerem inwestycyjnymi jest renomowany deweloper, który chce zrealizować konkretne przedsięwzięcie, niż firma, która kupuje grunty jedynie w celach spekulacyjnych.
Tak uważa  Ryszard Grobelny, prezydent Poznania (zabierz głos/oceń prezydenta), gość sesji „Zarządzanie przestrzenią miasta”, odbywającej się w ramach V Międzynarodowej Konferencji Miasto 2011, imprezie towarzyszącej Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach.

Aktualne relacje, wywiady i inne informacje związane z III Europejskim Kongresem Gospodarczym można znaleźć także na stronie www. imprezy, pod adresem eec2011.eu

Grobelny podkreśla, że doświadczenia Poznania w realizacji dużych projektów nieruchomościowych są specyficzne, bo większość gruntów w mieście należy do prywatnych właścicieli, a przestrzeń publiczna jest stosunkowo mała.

Wśród barier utrudniających zmianę przestrzeni miejskiej i budowę nowych obiektów prezydent Poznania wymienia m.in. słabość polskiego prawa w kwestii planowania przestrzennego.

– Prawo może ograniczać niektóre działania, ale nie może zmuszać czy zachęcać do ich podejmowania. Obecnie nie posiadamy żadnych instrumentów, np. finansowych, związanych z podnoszeniem opłat za niewykorzystywanie gruntów zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego – zaznacza.

Dlatego tak ważna jest solidność dewelopera, który podejmuje się przedsięwzięcia w mieście. – Dewelopera, który ma profesjonalny, konkretny i realny do przeprowadzenia plan – podkreśla Ryszard Grobelny.

Jednocześnie Grobelny zwraca uwagę na elastyczność, którą powinny wykazywać się samorządowcy w stosunku do inwestorów, których przedsięwzięcia na trwałe wpisują się w obraz miasta. – Bardziej elastyczna powinna być również formuła tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego. Jeśli plany można zmieniać na bieżąco, inwestycja jest bardziej bezpieczna – podkreśla.

Grobelny zapytany o to, czy ciężar poszukiwań inwestora, który zrealizuje w mieście daną inwestycję, lepiej przenieść na władze samorządowe, czy też powinno być dokładnie na odwrót odpowiada, że wszystko zależy od tego, co się chce osiągnąć.

– Gdy teren znajduje się w centrum miasta, władze powinny mieć więcej do powiedzenia. Inwestycje na takich obszarach są trwałe i trudno naprawić błędy. Takie inwestycje oddziałują na obraz miasta jako całości – podsumowuje.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.