PARTNER PORTALU
  • BGK

Lifting perły architektury

  • PAP    21 marca 2012 - 09:02

Dawna oranżeria biskupa Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim, perełka architektury czasów stanisławowskich, zostanie wyremontowana.
Powstanie tam lokalne muzeum i gabinet historycznych postaci zasłużonych dla tego miasta. W ramach inwestycji lidzbarski samorząd planuje wzmocnienie osuwającej się skarpy, na której stoi XVIII-wieczna Oranżeria Krasickiego oraz wymianę dachu i okien w budynku. Remont będzie poprzedzony badaniami konserwatorskimi.

Zostaną zdjęte współczesne tynki, pod którymi znajdują się prawdopodobnie malowidła z czasów stanisławowskich. Na ślad takiego malowidła, przedstawiającego alegorie pór roku, natrafiono w 1969 r. Od tamtej pory budynek praktycznie nie był remontowany.

Inwestycja będzie kosztować 5 mln zł, z czego ponad 4 mln zł to środki unijne. Po renowacji większość budynku, w którym obecnie mieści się biblioteka, zostanie przeznaczona na działalność wystawienniczą. Ekspozycja muzealna – jak poinformował Tadeusz Makiewicz z lidzbarskiego magistratu – będzie poświęcona historii miasta.

Powstanie też gabinet figur woskowych, prezentujący sławne postacie historyczne związane z dawną stolicą Warmii. Znajdą się w nim podobizny Mikołaja Kopernika, Jana Dantyszka, Stanisława Hozjusza, Marcina Kromera czy Ignacego Krasickiego.

Władze miasta chcą także zadbać o park otaczający oranżerię. Po wycięciu krzaków budynek stanie się widoczny z drogi krajowej nr 51 i położonego po jej przeciwnej stronie Zamku Biskupów Warmińskich. Dzięki temu odnowioną oranżerię będą mogli zobaczyć turyści zwiedzający miasto.

Ogrody biskupie w Lidzbarku Warmińskim powstały pod koniec XV wieku. Pałacyki i pawilony parkowe, które służyły za letnie rezydencje, zostały zniszczone w czasie wojen szwedzkich. W 1770 r. oranżerię rozbudował w stylu barokowo-klasycystycznym ówczesny biskup warmiński Ignacy Krasicki. Budynek jest uważany za perłę architektury czasów stanisławowskich.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.