PARTNER PORTALU
  • BGK

Linia Poznań Wschód – Wągrowiec gotowa

  • PAP    9 grudnia 2011 - 13:56
Linia Poznań Wschód – Wągrowiec gotowa

Zakończyła się modernizacja linii kolejowej nr 356 na odcinku Poznań Wschód – Wągrowiec.
Prace modernizacyjne trwały przez pół roku, przez ten czas linia kolejowa była zamknięta. Po całkowitym zakończeniu prac podróż na trasie o długości ponad 50 km skróci się o pół godziny, a pociągi będą mogły rozwijać prędkość do 120 km/h.

W ramach prac remontowych m.in. zmodernizowano 50 kilometrów torów, naprawiono 4 obiekty inżynieryjne, wybudowano nowe i przebudowano istniejące perony z dojściami przystosowanymi do obsługi osób niepełnosprawnych. Zmodernizowane zostały też przejazdy kolejowo – drogowe.

Jak poinformował w piątek Zbigniew Wolny ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, konieczność wykonania modernizacji wynikała z pogłębiającej się degradacji istniejącej infrastruktury kolejowej.

„Na trasie istniało wiele ograniczeń prędkości od 20 do 40 km/h. Powodowało to znaczne wydłużenie czasu jazdy pociągów. Przed rozpoczęciem modernizacji pociągi z Poznania Głównego (zabierz głos/oceń prezydenta) do Wągrowca jechały średnio 104 min. W rozkładzie jazdy 2011/2012 podróż do tej miejscowości zostanie skrócona średnio o 21 minut, a po wykonaniu całego zakresu prac średnio o 30 minut” – powiedział Wolny.

Jak wyjaśnił, ostateczne skrócenie czasu jazdy nastąpi po uruchomieniu Lokalnego Centrum Sterowania, czyli skomputeryzowanej nastawni kontrolującej ruch pociągów, oraz automatycznych przejazdów kolejowych.

Prace zakończą się w 2013 roku, całkowita wartość projektu to ponad 153 mln zł. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Ponad 95,6 mln zł to dofinansowanie z EFRR. Zadanie jest także finansowane ze środków Funduszu Kolejowego i PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Modernizacja linii kolejowej na odcinku Poznań Wschód – Wągrowiec jest realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach zadania inwestycyjnego „Modernizacja linii kolejowej nr 356 Poznań Wschód – Bydgoszcz (zabierz głos/oceń prezydenta) na terenie województwa wielkopolskiego mająca duże znaczenie w obsłudze połączeń małych miejscowości z aglomeracją poznańską na odcinku Poznań Wschód – Gołańcz – Etap I.” Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.