PARTNER PORTALU
  • BGK

Linowa konstrukcja dachu Stadionu Śląskiego gotowa

  • aw    2 lipca 2015 - 20:00
Linowa konstrukcja dachu Stadionu Śląskiego gotowa

Konstrukcja linowa, ważąca ponad 800 ton, o długości ponad 11 km, znalazła się na poziomie ok. 30 m nad płytą stadionu (fot. BP Tomasz Żak)

- Operacja podnoszenia konstrukcji linowej, która będzie podtrzymywać dach stadionu, udała się - tak skomentował zakończenie najważniejszego etapu prac związanych z podniesieniem konstrukcji linowej dachu na Stadionie Śląskim Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego.
Konstrukcja linowa, ważąca ponad 800 ton, o długości ponad 11 km, znalazła się na poziomie ok. 30 m nad płytą stadionu. Jak podaje urząd marszałkowski, to był najbardziej skomplikowany etap operacji „Big Lift”.

- Operacja podnoszenia konstrukcji linowej, która będzie podtrzymywać dach stadionu, udała się. To spędzało nam sen z powiek, ale dziś jesteśmy już pewni, że obiekt zostanie oddany do użytku pod koniec 2016 roku i już w roku następnym odbędą się na nim pierwsze imprezy. Kocioł czarownic został odczarowany – podkreśla Kazimierz Karolczak.

W trakcie realizacji tego etapu operacji „Big Lift” na płycie obiektu trwały cały czas prace przygotowawcze związane z następnym etapem, czyli montażem drugorzędnej konstrukcji stalowej, tj. płatwi i szczeblin, do których przymocowana zostanie powłoka z poliwęglanu.

- Najtrudniejsze w tej realizacji było zachowanie reżimów technologicznych przy podnoszeniu konstrukcji. Przed nami zawieszenie na tej konstrukcji linowej tzw. drugorzędnej konstrukcji stalowej. To na niej opierał się będzie poliwęglanowy dach – uściśla Michał Sachs, dyrektor wydziału inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Jest konstrukcja linowa, pora na dach

Po zainstalowaniu konstrukcji rozpocznie się ostatni etap operacji, montaż poliuretanowego pokrycia dachu o powierzchni blisko 43 tys. mkw.

Cała konstrukcja linowa zadaszenia składa się z 40 lin promieniowych górnych i 40 lin promieniowych dolnych, 320 lin wieszaków, łączących górne i dolne liny, 40 stalowych łączników i 8 lin tworzących pierścień wewnętrzny rozciągany. Całkowita długość lin wynosi 11 km. Masa konstrukcji z pokryciem to ponad 830 ton. Dach ma być gotowy w listopadzie.

Przypomnijmy, prace przy przebudowie Stadionu Śląskiego wznowiono w kwietniu. Przerwa w budowie trwała od lipca 2011 r. Wtedy przy podnoszeniu linowej konstrukcji dachu pękły dwa z czterdziestu zastosowanych w konstrukcji krokodyli – uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem rozciąganym. Według ekspertyzy zamówionej przez władze regionu przyczyną katastrofy były błędy w wykonaniu uchwytów, a przyczynami pośrednimi m.in. nierównomierne podnoszenie konstrukcji i uchybienia montażowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.