PARTNER PORTALU
  • BGK

List przyspieszy modernizację lini kolejowej?

  • AW/radom.pl    24 lutego 2011 - 14:33

Prezydent Radomia wystosował pismo do minister pozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, bo jego zdaniem Radom po raz kolejny jest marginalizowany na mapie Polski. Chodzi o przesuniecie terminu modernizacji linii kolejowej nr 8 z Warszawy do Radomia.
Prezydent Andrzej Kosztowniak prosi ministertswo o uwzględnienie w konsultacjach społecznych dotyczących modyfikacji na Liście Projektów Indywidualnych POIiŚ głosu mieszkańców regionu radomskiego.

Zobacz notowania prezydenta Radomia

W prezydenckim liście czytamy, że „decyzja o odsunięciu w czasie realizacji modernizacji linii kolejowej nr 8 z Warszawy do Radomia – inwestycji uznanej za kluczową w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko  jest dla miasta poważną przesłanką do oprotestowania nieracjonalnych i tendencyjnych działań Rządu.

Linia kolejowa nr 8 od dawna postrzegana jest  przez mieszkańców regionu radomskiego jako ogromna szansa na nowe miejsca pracy, tym bardziej, że występuje tu wysokie bezrobocie. Radomski obszar problemowy potrzebuje wielu inwestycji, w tym priorytetowo transportowych, aby powoli niwelować zapóźnienia gospodarcze i społeczne względem innych obszarów kraju, w mojej ocenie faworyzowanych w konsultowanym Programie.

Linia kolejowa nr 8 stanowi magistralę łączącą Radom z Warszawą oraz z Krakowem o fundamentalnym znaczeniu. Pogarszający się stan techniczny spowodował konieczność wprowadzenia na niej, dla zapewnienia bezpieczeństwa ruchu, licznych ograniczeń prędkości, których likwidacja będzie możliwa po przeprowadzeniu prac modernizacyjnych.    Przede wszystkim podstawowe znaczenie ma pilne wykonanie robót modernizacyjnych i remontowych we wszystkich elementach infrastruktury.
Umieszczenie projektu modernizacji linii kolejowej nr 8 na odcinku Warszawa-Okęcie - Radom - Kielce w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko na lata 2007-2013, jest jedyną szansą na szybkie przeprowadzenie przedmiotowej inwestycji.   Nie trzeba chyba porównywać możliwych do uzyskania na ten cel dotacji pochodzących ze źródeł europejskich, ze środkami, które na wskazaną modernizację jest w stanie przeznaczyć sama PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Modernizacja linii kolejowej pomiędzy Warszawą a Radomiem wraz z budową połączenia do lotniska Okęcie  ma strategiczny charakter z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego nie tylko naszego regionu, miasta, ale i całego  kraju. Ma także bezpośredni związek z EURO 2012. Jego realizacja zapewni sprawne połączenie Warszawy z Krakowem.    Taki też cel przyświecał idei wpisania do Indykatywnego Planu Inwestycyjnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 projektu modernizacji linii kolejowej nr 8”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • wysoki obcas, 2011-02-24 15:06:29

    Czy to znaczy,że od jutra zacznie się ruch w interesie?A może znowu ''szewc będzie chodził bez butów''?