PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: 675 mln zł na modernizację 11 km torowisk i zakup 30 tramwajów

  • PAP/JS    29 grudnia 2016 - 19:16
Łódź: 675 mln zł na modernizację 11 km torowisk i zakup 30 tramwajów
Inwestycja ma objąć m.in. gruntowną modernizację 11 km istniejących torowisk (fot. uml.lodz.pl)

•  W ciągu pięciu lat Łódź zamierza zainwestować 675 mln zł pozyskanych m.in. z funduszy UE w dalszy rozwój sieci komunikacji tramwajowej.
• W ramach projektu "Tramwaj dla Łodzi" ma zostać zmodernizowanych 11 km torowisk oraz zakupionych 30 nowoczesnych tramwajów.
O zaplanowanych na lata 2017-2022 inwestycjach z wykorzystaniem środków unijnych poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

"W piątek (30 grudnia) w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie złożymy wniosek na dofinansowanie projektu +Tramwaj dla Łodzi+. Zakłada on kontynuację tego, co udało się zrobić już w ramach remontu trasy Wschód-Zachód (W-Z) i wcześniejszej inwestycji w Łódzki Tramwaj Regionalny (ŁTR). Teraz chcemy spiąć te systemy w jedną całość" - powiedziała.

Jak zaznaczyła, całkowita wartość projektu wynosi 675 mln zł, z czego 411 mln zł ma pochodzić z funduszy UE, a 264 mln zł wniesie Łódź.

"Będzie to realizacja pozakonkursowa. Została ona już zakwalifikowana do uzyskania dofinansowania po spełnieniu kryteriów formalno-merytorycznych" - poinformował dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Grzegorz Nita.

Inwestycja ma objąć m.in. gruntowną modernizację 11 km istniejących torowisk - m.in. na ul. Śmigłego-Rydza, Dąbrowskiego, Przybyszewskiego, Kilińskiego i Rzgowskiej oraz dobudowanie dwóch nowych odcinków tras - na ul. Broniewskiego i Nowowęglowej; przebudowę wiaduktów znajdujących się na ul. Kopcińskiego, Śmigłego-Rydza i Przybyszewskiego.

Ponadto miasto zamierza kupić 30 nowoczesnych niskopodłogowych tramwajów oraz kompleksowo zmodernizować zajezdnię Chocianowice, gdzie ma powstać m.in. baza do obsługi nowych składów.

"Część prac rozpoczęliśmy w tym roku remontem skrzyżowania ul. Dąbrowskiego i Śmigłego-Rydza, który realizujemy ze środków własnych. Ze względu na stan torów ten remont nie mógł już czekać na pieniądze unijne" - dodała Zdanowska.

W nadchodzącym roku magistrat zamierza ogłosić przetargi na przebudowę dalszego odcinka trasy na ul. Dąbrowskiego (od Śmigłego-Rydza w kierunku ul. Rzgowskiej) oraz przebudowę al. Śmigłego-Rydza między linią W-Z, a ul. Przybyszewskiego. Kolejne torowiska mają być modernizowane sukcesywnie w następnych latach.

"Tak duży projekt tramwajowy w południowo-wschodniej części Łodzi w znaczący sposób poprawi, unowocześni i usprawni system komunikacji zbiorowej w mieście. Obejmuje on m.in. łatwiejsze i szybsze połączenie tramwajowe z nowym multimodalnym węzłem przy dworcu Łódź-Fabryczna oraz zapewni integrację z przystankami kolejowymi, które powstaną po wybudowaniu tunelu średnicowego" - wyjaśnił dyrektor Nita.

Realizacja inwestycji ma zakończyć się do 2022 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.