PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź bez tirów jeszcze w tym roku?

  • pt    6 września 2016 - 14:10
Łódź bez tirów jeszcze w tym roku?
W połowie lipca otwarty został odcinek A1 wokół Łodzi, którym samochody ciężarowe mogą ominąć centrum miasta (fot.tirynatory)

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zapowiedziała, że jeszcze w tym roku zostanie wprowadzony zakaz wjazdu tirów do Łodzi, choć Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest temu przeciwna.
O tym jak wyeliminować ruch tranzytowy tirów przez Łódź dyskutowali prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, przedstawiciele władz gmin ościennych, Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi.

Po spotkaniu prezydent Zdanowska powiedziała:

- Przygotowaliśmy pismo do pani premier Beaty Szydło z prośbą o zniesienie, do czasu zakończenia budowy ringu autostradowego wokół Łodzi, opłat viaTOLL, bądź wprowadzenie takiej opłaty również na drodze krajowej nr 71.

System poboru opłat drogowych viaTOLL będzie obowiązywał od 1 października br. Dlatego miasto zleci przeprowadzenie przed tym terminem badań, które potwierdzą, że mimo autostrady ruch ciężarówek odbywa się przez Łódź. Badania te będą wiarygodnym argumentem potwierdzającym zasadność wprowadzenia zakazu wjazdu tirów do Łodzi, do czego dążą władze miasta.

Władze Łodzi przygotowały też drugie pismo, które skierowane jest do ministra Infrastruktury i Budownictwa. Dotyczy ono możliwości ograniczenia jednostronnego ruchu na drodze krajowej nr 71.
Jak powiedziała prezydent Zdanowska, jest to konsensus jaki osiągnięto między Łodzią i sąsiadującymi gminami. Prezydent Zdanowska podkreśliła, że tak jak obiecała zrobi wszystko żeby tiry do Łodzi nie wjeżdżały.

- Oczywiście chcemy to zrobić w porozumieniu z gminami ościennymi, bo jesteśmy jedną wielką aglomeracją. Liczymy, że w znalezieniu i zaopiniowaniu najlepszej propozycji wspomoże nas Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi – dodała Hanna Zdanowska.

Po spotkaniu Maciej Tomaszewski, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi powiedział: - Problemem jest wprowadzenie zakazu wjazdu samochodów powyżej 12 ton do Łodzi. Jest to suwerenna decyzja pani prezydent, jakkolwiek wyraziliśmy na ten temat opinię negatywną. Była ona spowodowana pismami okolicznych miejscowości: Zgierza, Aleksandrowa, Konstantynowa i Pabianic, które obawiają się zwiększonego ruchu.

- Zaproponowaliśmy żeby po wprowadzeniu viaTOLL przeprowadzić badania, czy ruch ciężarówek w Łodzi się zwiększył. Przeprowadzimy takie badania przed i po wprowadzeniu systemu i to będzie uzasadnienie do podjęcia dalszych kroków. – dodał dyrektor Tomaszewski

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.