PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź buduje kolejne woonerfy na ulicach Piramowicza i Traugutta

  • PAP    10 lutego 2015 - 16:03

Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi ogłosił przetarg na projekty dwóch nowych woonerfów, czyli deptaków z możliwością przejazdu aut, które powstaną na ul. Piramowicza i Traugutta.
Oba podwórce mają powstać z pieniędzy w ramach budżetu obywatelskiego. Ich koszt szacuje się łącznie na ok. 4,4 mln zł.

Pierwszy woonerf, na wzór ulic w Holandii, czy Skandynawii powstał w ub. roku na fragmencie ul. 6 Sierpnia w centrum Łodzi. Pojawiły się tam nowe elementy zieleni, ławki, latarnie, a latem - ogródki restauracji. Projekt został zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego, a kosztował ok. 1,4 mln zł.

Jego przedłużeniem ma być podwórzec na ul. Traugutta. Pojawią się tam podobne drzewa, a nawierzchnia wykonana będzie z czerwonych i szarych płyt granitowych. W planach są również nowe miejsca parkingowe. Meble miejskie na przebudowanej ul. Traugutta będą takie jak na całej głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej.

"Przy przebudowie ulicy Piramowicza chcemy wykorzystać zabytkową kostkę klinkierową. Tu nawierzchnia również będzie podzielona na część jezdną z czerwonej kostki i pieszą z kostki szarej. Oczywiście pojawią się tam także drzewa, prawdopodobnie wiśnie i nowe meble miejskie" - wyjaśnił rzecznik ZDiT Wojciech Kubik.

Na obu nowych woonerfach będą też miejsca na ogródki kawiarni, czy restauracji.

Oba projekty mają być gotowe w czerwcu. Prace na ul. Piramowicza mają ruszyć na początku wakacji, a na ul. Traugutta na przełomie sierpnia i września. Inwestycje mają kosztować łącznie mniej więcej 4,4 mln zł - dodał Kubik.

W podwórce zmienić się ma w tym roku także kilka osiedlowych ulic w Łodzi: Kozietulskiego, Pszenna, Świerkowa czy Selekcyjna. Ruch aut zostanie na nich ograniczony, pojawi się zaś zieleń i meble miejskie. Koszt tego projektu wynieść ma 3,7 mln zł. W niedalekiej przyszłości - dzięki pieniądzom unijnym - woonerfem stać się ma także zabytkowa ul. Moniuszki, zwana niegdyś Pasażem Meyera.

Termin woonerf pochodzi z holenderskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza "ulicę do mieszkania"; polskim określeniem jest podwórzec. Termin ten dotyczy projektowania ulicy w strefie zurbanizowanej w taki sposób, aby przy zachowaniu kluczowych funkcji uspokoić ruch na niej - stworzyć przestrzeń o wysokim poziomie bezpieczeństwa i walorach estetycznych, gdzie przyjemnie można spędzić czas.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.