PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź ma wypracować model rewitalizacji dla całej Polski

  • pt    1 sierpnia 2014 - 11:39
Łódź ma wypracować model rewitalizacji dla całej Polski

W Łodzi powstanie pierwsze w Polsce Centrum Wiedzy o Rewitalizacji, z którego będą korzystać inne samorządy. Badania pozwolą również dobrze przygotować Lokalny Program Rewitalizacji.
Co musiałoby się zmienić w śródmieściu, żeby chcieć tu zamieszkać i bywać?  Takie pytanie niedługo zadadzą łodzianom ankieterzy.

Biuro ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta zaczyna szeroki projekt pilotażowy przygotowujący Łódź do procesu rewitalizacji.

Czytaj też: Śląskie miasta dostaną wsparciez UE na rewitaliację

Badania społeczne, analizy gospodarcze, przygotowania do remontów następnych 35 kamienic, a także duży program edukacyjny dla łódzkich szkół budujący łódzką tożsamość – to wszystko pozwoli miastu lepiej zaplanować odnowę śródmieścia. Łódź właśnie otrzymała na ten cel prawie 4 miliony złotych z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Czytaj: Rewitalizacja to także miejsca pracy

Projekt potrwa rok i w jego wyniku powstaną modelowe rozwiązania, które ułatwią włączenie w rewitalizację różnych partnerów, od inwestorów czy wspólnot mieszkaniowych chcących wyremontować swój budynek aż po artystów prowadzących działania na łódzkich podwórkach. Wszystko to nie może obejść się bez szerokiego dialogu społecznego.

W ramach projektu Biuro Rewitalizacji planuje następną turę konsultacji, punkt informacyjny dla mieszkańców i szereg działań partycypacyjnych na terenie centrum.

Dzięki projektowi Łódź stanie się wzorem dla innych miast. Powstanie pierwsze w Polsce Centrum Wiedzy o Rewitalizacji, z którego będą korzystać inne samorządy. Badania pozwolą również dobrze przygotować Lokalny Program Rewitalizacji.

Niektóre badania w ramach projektu prowadzone będą w skali centrum lub całego miasta, inne zaś obejmą obszar pilotażowy (okolice ul. Włókienniczej i część Nowego Centrum Łodzi od Piotrkowskiej do Targowej). 

W ramach progromu przeprowadzone zostaną:

*   analizy z zakresu mieszkalnictwa i nieruchomości;

*  inwentaryzacje i ekspertyzy techniczne 35 kamienic;

*  stworzenie modelowych rozwiązań dla przyszłych partnerów procesu rewitalizacji;

*  ocena i przygotowanie do poprawy sytuacji gospodarczej w śródmieściu;

*   pogłębione badania społeczne obszaru pilotażowego;

*   zebranie dobrych praktyk z Polski i zagranicy;

*   działania terenowe w centrum mające na celu pobudzenie dialogu społecznego i zainteresowania rewitalizacją;

*   analiza zagrożeń dla procesu rewitalizacji;

*   ustalenie zestawu kryteriów dla oceny prawidłowości przebiegu procesu;

*   konkurs architektoniczny dla obszaru pilotażowego.

rojekt Opracowanie modelu prowadzenia rewitalizacji obszarów miejskich na wybranym obszarze w Mieście Łodzi jest realizowany na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju i współfinansowany przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.