Łódź: miasto wyda 8,5 mln zł na remont najstarszej piętrowej kamienicy

• Prawie 8,5 mln zł zainwestuje magistrat w remont najstarszej piętrowej kamienicy w Łodzi mieszczącej się przy ul. Piotrkowskiej 243.
• Dawny blask odzyskał już budynek frontowy z 1834 roku, obecnie rozpoczyna się drugi etap prac, obejmujący remont oficyn.
•  To jedna z największych i najdroższych inwestycji realizowanych w ramach komunalnego programu Mia100 Kamienic.
Łódź: miasto wyda 8,5 mln zł na remont najstarszej piętrowej kamienicy
Ulica Piotrkowska w Łodzi. (fot. uml.lodz.pl)

- Rewitalizacja budynku frontowego kosztowała 3,5 mln zł, kolejne 5 mln zł zostanie przeznaczone na oficyny. W ramach drugiego etapu, obok gruntownego remontu budynków, przewidziano wykonanie prześwitu bramowego, który skomunikuje ulicę z pasażem PCK. Oficyny będą remontowane kompleksowo - od piwnic po dach - z wymianą stropów, więźby dachowej, zmianą układu funkcjonalnego pomieszczeń. Wewnątrz powstanie dziesięć mieszkań o metrażu od 40 do 56 m. Natomiast w zrewitalizowanym budynku frontowym znajduje się sześć mieszkań i cztery lokale użytkowe - większość z nich już zasiedlono - podkreślił dyrektor biura prezydenta Łodzi Tomasz Piotrowski.

Czytaj: Łódź wyremontowała najstarszą kamienicę. Teraz czas na kolejne remonty

Według magistratu, jest to jedna z największych i najdroższych inwestycji realizowanych w ramach komunalnego programu Mia100 Kamienic.

- Remont jest bardzo drogi i czasochłonny, bo odbywa się pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - kilkakrotnie musieliśmy zmieniać projekt. Już w trakcie trwania inwestycji dotarliśmy do archiwalnych materiałów, które umożliwiły wprowadzenie zmian i przywrócenie istniejących pierwotnie detali, np. balkonów na frontowej elewacji - dodał Piotrowski.

Budynek przy ul. Piotrkowskiej 243, wzniesiony w 1034 r. dla tkacza Gottlieba Beera, był pierwszą w Łodzi murowaną piętrową kamienicą mieszkalną, a jednocześnie pierwszą w mieście budowlaną samowolą. Inwestor miał bowiem pozwolenie na budynek parterowy, a wzniósł dom piętrowy.

W latach 70. XIX w. Ludwik Keller, kolejny właściciel, rozbudował front o dodatkowy segment oraz o północną oficynę. Oficyna południowa powstała pod koniec XIX w. W latach 1850-1860 w kamienicy znajdowała się ewangelicko-katolicka szkoła elementarna.

Od 1910 roku posesja przeszła w ręce Łódzkiego Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego, które w głębi podwórka zbudowało reprezentacyjną salę widowiskową - w okresie powojennym znalazła w niej siedzibę łódzka operetka, czyli dawny teatr wileński "Lutnia". Później w sali działało kino, a następnie Filharmonia Łódzka. Obecnie właścicielem sali jest Wyższa Szkoła Pedagogiczna, która - jak zaznaczył Piotrowski - także zadeklarowała przeprowadzenie remontu w swojej części nieruchomości.

Czytaj też: Łódź: Wspólnoty mieszkaniowe wyremontują fasady zabytkowych kamienic

Rok temu - gdy rozpoczynał się remont - najstarsza łódzka kamienica była w opłakanym stanie i nie nadawała się do zamieszkania. Po pożarze frontowej części w 2007 r. rozważano nawet jej rozbiórkę.

- Chcemy zakończyć remont w tym roku. Wciąż jeszcze trwają rozmowy z konserwatorem zabytków na temat części prawej oficyny, która jest w bardzo złym stanie technicznym. Niewykluczone, że korzystniejszym finansowo wariantem będzie zburzenie tego fragmentu i zbudowanie go na nowo. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków, więc decyzję musi podjąć konserwator; nie możemy uprawiać samowoli budowlanej jak pierwszy właściciel kamienicy  - dodał Piotrowski.

W ramach programu Mia100 Kamienic w ciągu kilku lat przeprowadzono w Łodzi remonty blisko 110 nieruchomości; ponieważ na niektórych parcelach znajduje się więcej niż jeden budynek, zatem liczba wyremontowanych kamienic przekracza obecnie 200. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE