PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź, Modelowanie miasta: Konkurs na rewitalizację ulic i kamienic w centrum

  • PAP/AT    16 lutego 2016 - 16:13
Łódź, Modelowanie miasta: Konkurs na rewitalizację ulic i kamienic w centrum

Konkurs obejmie trzy obszary rewitalizacji (fot.uml.lodz.pl)

• Łódź zorganizowała konkurs na projekt rewitalizacji najbardziej zaniedbanych kamienic, ulic oraz placów w centrum.
• Konkurs jest skierowany do architektów i urbanistów.
• Najlepsze prace mogą wyznaczyć kierunek planowanych inwestycji i zmian w Śródmieściu.
Konkurs "Modelowanie miasta", którego operatorem został łódzki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich ma być kolejnym etapem realizowanej w centrum Łodzi obszarowej rewitalizacji. Plan projektu zakłada odnowienie do 2022 r. najbardziej zaniedbanych pod względem architektonicznym i społecznym miejsc w Śródmieściu. Przeprowadzone zmiany mają poprawić jakość życia mieszkańców oraz stworzyć nowy szlak turystyczny.

Planowane tam inwestycje obejmują m.in. całkowitą rewitalizację kilkuset kamienic, modernizację ulic, chodników, placów, parków oraz powstanie centrów obywatelskich, kulturalnych i edukacyjnych oraz nowych terenów zielonych.

Czytaj też: Rewitalizacja i nowe życie dla Łodzi, Bytomia i Wałbrzycha coraz bliżej

Konkurs obejmie trzy obszary rewitalizacji, które nazwano "pilotażowymi". W swoich projektach pracownie architektoniczne i urbanistyczne mają skupić się na opracowaniu planu zmian ul. Włókienniczej, na której ma powstać woonerf i pasaż łączący go z ul. Jaracza, adaptacją zaniedbanego placu przy zbiegu ul. Kilińskiego i Jaracza oraz aranżacją terenów w obrębie ul. Sienkiewicza i Narutowicza.

Zbigniew Bińczyk, prezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich powiedział, że są to trzy zróżnicowane tereny miejskie, a pracownie architektoniczne i urbanistyczne będą miały za zadanie "przedstawienie kierunku działań dla przyszłych projektantów realizujących poszczególne inwestycje, ale także dla administracji miasta przy jej przygotowywaniu".

"Czekamy na różne warianty kształtowania przestrzeni publicznej w odmiennych miejscach. Liczymy na ciekawe pomysły koncepcji ulic, woonerfów, pasażów, ale także obiektów, które uzupełnią zabudowę w tym rejonie" - mówił.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska dodała, że najlepsze prace będą brane pod uwagę przy powstających już opracowaniach programów funkcjonalno-użytkowych dla miejsc objętych programem rewitalizacji.

Dodała, że konkurs dla architektów i urbanistów to kolejny powód do spotkania z mieszkańcami, którzy zamieszkują obszary objęte rewitalizacją i uzyskania ich akceptacji. "Przede wszystkim zależy nam, żeby była zgoda dla tych zmian. Chcemy działać dla mieszkańców, a nie wbrew nim. Przed nami olbrzymie zmiany, dzięki którym lokatorzy będą mogli poprawić jakość życia oraz zwiększać swoje kompetencje na rynku pracy, bo będzie wiele projektów związanych z aktywizacją społeczną" - podkreśliła.

Konkurs zostanie ogłoszony w środę. Jego organizatorzy zaplanowali szkolenia dla zespołów projektowych, spacer po planowanych obszarach rewitalizacji oraz spotkania z mieszkańcami. Prace konkursowe będzie można składać do 14 marca, a laureaci zostaną wyłonieni 17 marca. Dla najlepszych przygotowano trzy nagrody w wysokości 40, 25 i 15 tys. zł.

Program pierwszej fazy rewitalizacji obejmuje osiem obszarów w centrum Łodzi. Jak powiedziała we wtorek prezydent Zdanowska w czwartym kwartale obecnego roku miasto musi złożyć wnioski i aplikacje o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Szacowany koszt rewitalizacji części miejskiej to ok. 1 mld zł i większość środków ma pochodzić z UE.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.