PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź nie zrezygnuje z zagospodarowania Nowego Centrum Łodzi

  • PAP    26 czerwca 2014 - 16:25
Łódź nie zrezygnuje z zagospodarowania Nowego Centrum Łodzi

Nie odstępujemy od koncepcji zagospodarowania Nowego Centrum Łodzi i planujemy kolejny przetarg na zbycie tej nieruchomości - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, komentując decyzję inwestora o wycofaniu się z wykupu działki pod budowę Bramy Miasta.
Brama Miasta - reprezentacyjny budynek i architektoniczny symbol Łodzi - miała powstać na terenie Nowego Centrum Łodzi. Teren pod budowę obiektu wyceniono na ponad 40 mln zł. W środę magistrat poinformował, że spółka LDZ Brama, która wpłaciła już 12 mln zł w ramach pierwszej raty, ostatecznie wycofała się z transakcji, nie wyjaśniając powodów decyzji.

"Zdaniem ekspertów to w tej chwili najlepsza działka inwestycyjna w Polsce. Jak tylko będzie to możliwe, przystąpimy do kolejnego przetargu na zbycie tej nieruchomości" - zapowiedziała w czwartek na konferencji prasowej Zdanowska.

Prezydent Łodzi przyznała, że wycofanie się inwestora jest ciosem dla miasta, ale przy tak dużych inwestycjach trzeba liczyć się z tego typu perturbacjami. Jako przykład udanej inwestycji, której realizacja przebiegała z problemami, podała Sky Tower we Wrocławiu.

Zdanowska przypomniała, że w trakcie pierwszego przetargu działka cieszyła się dużym zainteresowaniem. "Obecnie projekt zyskał na atrakcyjności, ponieważ potencjalni inwestorzy widzą, że budowa Nowego Centrum Łodzi to nie fikcja, ale konkret w postaci zaawansowanej budowy dworca Łódź Fabryczna i rewitalizacji EC1" - dodała.

Odnosząc się do wysokiej ceny terenu pod Bramę Miasta, który mógłby być przeszkodą dla pozyskania nowego inwestora, Zdanowska zwróciła uwagę, że wartość działki wyznaczona została uchwałą rady miejskiej. Jeśli w kolejnym przetargu nie znajdzie się inwestor, władze miasta będą rozważać obniżenie ceny.

Prezydent Łodzi dodała, że przyczyny wycofania się z transakcji spółki LDZ Brama pozostają nieznane i nie wiadomo, czy były to powody finansowe. Chciałaby spotkać się z byłym inwestorem i wyjaśnić sprawę.

Władze miasta oczekują na opinię prawną, dotyczącą możliwości i terminu ponownego wystawienia działki na sprzedaż.

Umowę przedwstępną o sprzedaży działki pod budowę Bramy Miasta na terenie Nowego Centrum Łodzi podpisano 31 grudnia ub. roku. Za teren o powierzchni ponad 7,5 tys. m kw. spółka LDZ Brama zapłaciła ponad 40 mln zł.

Brama Miasta, której autorem wstępnej koncepcji architektonicznej jest światowej sławy architekt, pochodzący z Łodzi Daniel Libeskind, miała być reprezentacyjnym budynkiem i architektonicznym symbolem Łodzi. Miała łączyć powstające NCŁ z historycznym śródmieściem. Koszt inwestycji, którą planowano zakończyć w 2018 roku, oszacowano na ok. 50 mln euro.

Nowe Centrum Łodzi to jeden z największych programów urbanistycznych w historii miasta. Zaniedbany obszar w centrum o powierzchni 100 ha w najbliższych latach ma się stać atrakcyjną przestrzenią publiczną. Najważniejszym elementem NCŁ będzie nowy podziemny dworzec kolejowy Łódź Fabryczna. W tym roku na terenie NCŁ ma się zakończyć rewitalizacja zabytkowej elektrociepłowni EC1. Powstanie w niej m.in. interaktywne Centrum Nauki i Techniki. Na obszarze Centrum zostanie też przebudowanych lub powstanie 9 km dróg, a także 2,5 km torowisk. W sumie zainwestowanych zostanie ponad 2 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.