PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź odrestauruje zabytki

  • PAP    30 maja 2012 - 15:27
Łódź odrestauruje zabytki

Dwa miliony złotych przeznaczył samorząd województwa łódzkiego na renowację i konserwację zabytków w regionie. Największe kwoty, po 150 tys. zł, otrzymały trzy parafie - z Pabianic, Widawy i Kutna oraz dwie łódzkie fundacje.
Na konkurs o dofinansowanie prac konserwatorskich wpłynęło do łódzkiego urzędu marszałkowskiego ponad 100 wniosków. Pozytywnie oceniono 22.

Jak poinformowała w środę rzecznik prasowy marszałka województwa łódzkiego, Joanna Blewąska 150 tys. zł otrzymała parafia św. Wawrzyńca w Kutnie na prace konserwatorskie i restauratorskie przy XIX-wiecznych organach.

Taką samą kwotę przyznano parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Widawie na remont więźby dachowej, wymianę pokrycia dachowego i wykonanie instalacji odgromowej. 150 tys. zł wpłynie też do kasy parafii św. Mateusza w Pabianicach na prace konserwatorskie kościelnej wieży.

Po 150 tys. zł otrzymały również Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense oraz Fundacja na rzecz Ratowania Kaplicy Scheiblera na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Samorząd województwa udzielił także dotacji m.in. na przystosowanie do celów muzealnych Parowozowni Skierniewice i wymianę pokrycia dachowego XIX-wiecznej kamiennicy, punktu Poczty Kurierskiej (obecnie Muzeum PTTK) w Warcie.

Również na prace przy: XVII-wiecznym klasztorze w Lutomiersku, XVII-wiecznym klasztorze Franciszkanów w Wieluniu, kościele modrzewiowym w Skomlinie, zespole sakralnym św. Anny w Brzezinach, kościele parafialnym w Działoszynie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • leda, 2012-05-31 23:12:41

    proponuję uściślić tytuł: Łódź odrestauruje kościelne zabytki