PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: Ponad 15 mln zł na budowę ulicy Nowowęglowej

  • PAP/JS    19 lipca 2017 - 16:09
Łódź: Ponad 15 mln zł na budowę ulicy Nowowęglowej
Ukończenie całej inwestycji planowane jest na drugą połowę 2018 roku. pixabay.com

Ponad 15 mln zł kosztować będzie budowa ulicy Nowowęglowej, która powstanie nad tunelem kolejowym prowadzącym do ukończonego w ubiegłym roku podziemnego dworca Łódź Fabryczna. Planuje się, że Nowowęglowa będzie gotowa w drugiej połowie 2018 roku.
Biegnąca równolegle do ul. Tuwima Nowowęglowa będzie stanowić przedłużenie alei Grohmanów, która stanie się jedną z dwóch głównych ulic prowadzących do dworca Łódź Fabryczna i całego Nowego Centrum Łodzi (NCŁ), czyli obszaru miasta o powierzchni ok. 100 ha, który od kilku lat poddawany jest intensywnej przebudowie i rewitalizacji.

Jak poinformował Piotr Wasiak z Zarządu Inwestycji Miejskich do przetargu na budowę zgłosiły się cztery firmy. Jako najlepszą wybrano ofertę firmy Skanska, która chce wykonać to zadanie za 15,8 mln złotych.

Pierwsze prace przy budowie Nowowęglowej rozpoczną się tego lata. Ulica będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Powstaną przy niej chodniki, zieleńce, oświetlenie oraz droga rowerów. Zarezerwowany zostanie także teren pod torowisko, które w przyszłości budowane będzie w ramach projektu Tramwaje dla Łodzi.

Inwestycja obejmuje też budowę specjalnych łączników, które umożliwią wjazd na ulicę Kopcińskiego. Projekt obejmuje także nową pętlę autobusową przy Wydawniczej oraz przebudowę fragmentu ul. Tuwima.

Ukończenie całej inwestycji planowane jest na drugą połowę 2018 roku.

Na terenie NCŁ, które uznawane jest za największy projekt urbanistyczny realizowany od czasów powstania Łodzi, zostanie przebudowanych lub powstanie 9 km dróg, a także 2,5 km torowisk. Na planie miasta pojawi się 30 zupełnie nowych ulic, placów, skwerów i pasaży.

Częścią NCŁ jest m.in. zrewitalizowana zabytkowa elektrociepłownia EC1, w której już działa Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Planetarium; obecnie w kompleksie powstaje interaktywne Centrum Nauki i Techniki.

NCŁ zostało także wytypowane jako miejsce realizacji wystawy światowej, tzw. małego Expo w 2022 roku, o którego organizację stara się Łódź. Proponowanym tematem wystawy jest rewitalizacja obszarowa. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.