PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódź przygotowała lokale dla rodzin zastępczych

 • PAP/AH    29 września 2017 - 14:58
Łódź przygotowała lokale dla rodzin zastępczych
(fot. Shutterstock)

Miasto Łódź przygotowało 10 lokali, które będą mogły wynająć osoby, nieposiadające odpowiedniego mieszkania, a tworzące rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka. W Łodzi jest ok. 70 rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, kolejne 34 rodziny czekają w kolejce do ich utworzenia.
Jak informuje Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu, każde z przygotowanych 10 mieszkań ma wszystkie media: wodę, kanalizację, instalację gazową oraz centralne ogrzewanie. Mają łazienki i toalety. Są to zarówno mieszkania 75-metrowe, jak i takie, których metraż sięga nawet 150 mkw. Lokale mają od 2 do nawet 5 pokoi.

Władze miasta zwracają uwagę, że rodzina zastępcza może liczyć nawet troje dzieci, nie licząc biologicznych dzieci rodziców czy opiekunów oraz ośmioro dzieci - w przypadku rodzinnego domu dziecka. Dzieci mogą być w różnym wieku, różnej płci, nierzadko ze schorzeniami, które wymagają np. osobnego pokoju.

Wszystkie mieszkania zlokalizowane są w centrum miasta: trzy w budynkach przy ul. Żeromskiego, dwa przy al. Kościuszki, dwa przy ul. Kilińskiego oraz po jednym przy ul. Gdańskiej, Legionów i Wólczańskiej.

Magistrat przypomina, że w ramach ruszającej rewitalizacji obszarowej, zaplanowane jest też utworzenie dziewięciu lokali chronionych dla dzieci wychodzących z rodzinnych domów dziecka (usamodzielniających się) oraz siedem lokali dla małych domów dziecka.

Jak informuje Baranowska, obecnie w Łodzi funkcjonuje w sumie ok. 70 rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. W ostatnich latach były dwie rodziny, które wynajęły od gminy lokale na potrzeby rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka.

- Teraz mamy jeden wniosek od pani, która już tworzy rodzinę zastępczą dla dwójki niepełnosprawnych dzieci. Mogłaby wziąć pod opiekę jeszcze dwoje dzieci, ale nie pozwalają jej na to warunki mieszkaniowe. Zarząd Lokali Miejskich już szuka dla niej lokalu. Nie jest wykluczone, że będzie to jedno z tych 10 mieszkań - wyjaśnia Baranowska.

Według magistratu, do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi zgłosiły się w ostatnich tygodniach 34 rodziny, które deklarują chęć bycia rodziną zastępczą. Są one w trakcie weryfikacji, a przed kursem dla rodzin zastępczych.

- Jeśli okaże się, że po weryfikacjach jedyną przeszkodą do wzięcia dzieci z domu dziecka jest brak własnego, odpowiednio dużego lokum - jesteśmy, by pomóc - deklarują urzędnicy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Marysinowie, 2017-10-01 00:45:06

  Czy miasto wyposaży lokal w meble i sprzet rtv. Czy będa ulgi na komunikację miejską?
 • Kasia i Jola, 2017-10-01 00:38:05

  Moja koleżanka jest w związku partnerskim z koleżanką .Czy dwie lesbijki mogą zostać rodziną zastępczą?Czy możemy zgłosic się na szkolenie rodzin zastepczych?
 • K.W., 2017-10-01 00:31:50

  Mam pytanie czy rodzina zastepcza opłaca czynsz z mieszkanie?Czy płaci za to MOPS?