PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź, rewitalizacja: Plac Wolności będzie jak nowy

  • pt    2 grudnia 2016 - 12:28
Łódź, rewitalizacja: Plac Wolności będzie jak nowy
Prace na placu Wolności powinny rozpocząć się w 2018 roku (fot.mat.prasowe)

• W ramach programu rewitalizacji Łodzi wyremontowany zostanie plac Wolności.
• To jeden z nielicznych w Europie palców ośmiobocznych.
Projekt jest już gotowy. Przygotowany został przez architekta Michała Domińczaka i jego zespół na podstawie wieloletnich studiów i koncepcji tworzonych przy współpracy z urzędem miasta Łodzi.
Pomysł remontu placu Wolności, który jest swego rodzaju symbolem dawnej przemysłowej Łodzi, był już niejednokrotnie poruszany. Gdy pojawiły się fundusze na program rewitalizacji Łodzi, plac Wolności znalazł się w jednym z ośmiu priorytetowych obszarów.

- Plac Wolności to głównie rondo o charakterze komunikacyjnym. Po remoncie pełniłby funkcję placu, gdzie można przyjść, porozmawiać, spotkać się, odpocząć i spędzić mile czas. Takiego miejsca w mieście brakuje - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Komunikacja miejska nie zniknie jednak z placu całkowicie, przeniesie się jedynie i skupi w południowym obszarze, pozwalając na przejazd ulicami: Legionów, Pomorską i Nowomiejską. Pozostała część placu przeznaczona będzie dla mieszkańców, ożywiając północną część ul. Piotrkowskiej.

Czytaj też: Łódź i Katowice chcą specjalnego programu rewitalizacji

- Pewnym wyzwaniem był kształt terenu, chcieliśmy wyraźnie zaznaczyć, że jest to plac ośmioboczny, jeden z niewielu w Europie. Dążenia te przejawiły się w rozwiązaniach architektonicznych i urbanistycznych, szpalerach drzew, rozmieszczeniu fontann i usytuowaniu przystanków - mówi architekt Michał Domińczak.

Zakładając, że procedury przetargowe oraz składanie wniosków przebiegać będzie zgodnie z planem, prace na placu Wolności powinny rozpocząć się w 2018 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.