PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź się zmienia i przyciąga biznes

  • pt    28 marca 2018 - 17:38
Łódź się zmienia i przyciąga biznes
Wizualizacje Monopolis, inwestycji realizowanej obecnie w Łodzi (fot.mat.prasowe)

Łódź kompleksowo przygotowuje się na przyjęcie kolejnych firm, inwestując w infrastrukturę drogową, transportową oraz rewitalizując historyczne kwartały. Do miasta ściąga coraz więcej nowych inwestorów. Prężnie rozwija się sektor usług dla biznesu, a co za tym idzie - rynek biurowy.
  • W Łodzi trwa boom budowlany, powstają m.in. nowe klastry biurowe.
  • Łącznie w 2018 r. przybędzie tu ok. 45 000 mkw. nowoczesnych powierzchni, ale branża usług to nie jedyny motor łódzkiej gospodarki.
  • Według ekspertów biznesową Łódź czeka ciekawa przyszłość.

 Łódź stała się pożądaną lokalizacją dla międzynarodowych firm poszukujących nowej siedziby w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu – ocenia międzynarodowa firma doradcza JLL.

Największych międzynarodowych graczy przyciągają do miasta takie czynniki jak korzystne wskaźniki gospodarcze, doskonała lokalizacja, dostępność wykwalifikowanej kadry oraz nowoczesne powierzchnie biurowe. Łódź stawia na inwestycje infrastrukturalne, rewitalizację, zaprasza kolejnych inwestorów. Miasto przechodzi niezwykłą metamorfozę i dostrzegają to decydenci największych międzynarodowych firm.

 

Tylko w 2017 roku swoją działalność zdecydowali się otworzyć tutaj między innymi: Nokia (docelowo 250 miejsc pracy), Digital Workforce Services Ltd. (docelowo 120 miejsc pracy) czy ZF Group (docelowo 200 miejsc pracy). W Łodzi z sukcesem działają i rozwijają się tacy globalni giganci jak m.in. Ericsson, Fujitsu Technology Solutions, Infosys, Nordea Bank, Whirlpool.

Rynek biurowy w rozkwicie

Wraz z rozwojem biznesowej Łodzi rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe, co wpływa na wysoką aktywność deweloperską. Jak podsumowuje firma doradcza JLL, od 2010 r. zasoby powierzchni biurowej w Łodzi wzrosły ponad dwukrotnie i wynoszą ok. 438 000 mkw.

Łącznie w 2017 r. na łódzki rynek dostarczono 74 000 mkw. biur, dzięki takim projektom jak m.in. Przystanek mBank (25 000 mkw.) czy Nowa Fabryczna (19 000 mkw.). W budowie znajduje się obecnie ponad 100 000 mkw. Do największych projektów w realizacji należą: Brama Miasta B1&B2 (25 300 mkw.), Ogrodowa Office, Hi Piotrkowska, Imagine A&B i Monopolis.


Zdanie JLL ciekawym zjawiskiem na łódzkiej mapie biurowej jest umacnianie się istniejących lokalizacji biznesowych. Szereg inwestycji biurowych ulokowanych jest wzdłuż trasy WZ, szczególnie na odcinku od Al. Kościuszki do Skrzyżowania Marszałków (Piłsudskiego/Śmigłego Rydza), gdzie powstaje m.in. Monopolis. Na trasie WZ zrealizowano do tej pory ok. 120 000 mkw. biur, a popularność tej lokalizacji bierze się ze znakomitej dostępności i centralnego położenia wzdłuż komunikacyjnej osi miasta.

Z danych JLL wynika, że jeśli realizowane obiekty zostaną ukończone zgodnie z ogłaszanymi harmonogramami centralna oś Łodzi może urosnąć o kolejne 110 000 mkw. do 2020 r.

Warto również zwrócić uwagę na nowo tworzącą się lokalizację biznesową. Powstający klaster biurowy w okolicach dworca Łódź Fabryczna (Nowe Centrum Łodzi) to obecnie 44 000 mkw., z perspektywą wzrostu o 130 000 mkw. w ciągu najbliższych kilku lat.

Apetyt na biura

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.