PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź szykuje inwestycję za 7,7 mln złotych

  • PAP    26 lutego 2014 - 17:28

7,7 mln zł kosztować ma przebudowa i adaptacja zabytkowych obiektów przy ul. Narutowicza w Łodzi na potrzeby Wojewódzkiego Centrum Biznesu i Przedsiębiorczości. Znajdą się tam siedziby m.in. Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Inkubatora Przedsiębiorczości.
W środę z udziałem władz województwa uroczyście wmurowano kamień węgielny pod nową inwestycję. Wojewódzkie Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu ma skupiać niemal wszystkie najważniejsze instytucje okołobiznesowe działające w regionie.

"Tworzymy swoiste centrum przedsiębiorczości i biznesu dla województwa łódzkiego. Ta inwestycja pozwoli nam zintegrować całe środowisko przedsiębiorczości miasta i regionu" - powiedział w środę na konferencji prasowej prezes ŁARR Przemysław Andrzejak.

W nowym miejscu oprócz siedziby ŁARR powstaną także: Inkubator Przedsiębiorczości, Klaster Nowych Technologii, a swoje siedziby znajdą także inne organizacje działające na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w regionie - m.in. Business Centre Club, Regionalny Związek Pracodawców Ziemi Łódzkiej Lewiatan i Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa.

W Centrum znaleźć ma się także Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Business Link, w którym będzie mogło funkcjonować ponad 100 początkujących i innowacyjnych firm z regionu.

"Chcemy zaoferować tym firmom pakiet usług niezbędny do ich rozwoju. Od miejsca do pracy, poprzez księgowość, usługi prawne, rozwój wiedzy, doradztwo, po pozyskanie inwestora i wyjście na globalny rynek" - zapowiedział prezes Polski Przedsiębiorczej Dariusz Żuk. Przypomniał, że AIP Business Link funkcjonują już w sześciu polskich miastach.

W skład remontowanego kompleksu o pow. 3,2 tys. m kw. wchodzą: willa, fabryka, łącznik wraz z klatką schodową i budynkiem produkcyjnym oraz budynek warsztatowy. Willa, fabryka i piwnice zostały wzniesione na przełomie XIX i XX wieku, natomiast łącznik i budynek warsztatowy pochodzą z lat 50. ub. wieku. Zabytki były wielokrotnie remontowane na potrzeby urzędujących tam instytucji.

Wszystkie prace adaptacyjne prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków, a kompleks ma zostać przebudowany z zachowaniem detali architektonicznych. Willa ma około 550 m kw. powierzchni na trzech kondygnacjach. Z uwagi na jej zabytkowy charakter odtworzony zostanie kolor i charakterystyczne elementy ozdobne oryginalnej elewacji, a także stolarka okienna i drzwiowa oraz posadzki.

Prace obejmą też przebudowę wnętrza pięciokondygnacyjnego budynku głównego fabryki o powierzchni 1600 m kw. Projekt zakłada przywrócenie wyglądu elewacji poprzez oczyszczenie i konserwację cegły elewacyjnej. Budynek łącznika o pow. ok. 360 m kw. zostanie podwyższony o dwie nowe kondygnacje, a jednopiętrowy budynek hali montażowej o pow. ok. 300 m kw. zostanie zaadaptowany na potrzeby magazynu Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Prace remontowe i adaptacyjna potrwają do końca 2014 r.

ŁARR powstała w 1991 r. jako jednostka wspierająca rozwój sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw poprzez opracowywanie i realizowanie programów finansowanych z funduszy unijnych. Od 2001 r. spółka pełni funkcję Regionalnej Instytucji Finansującej odpowiedzialnej za obsługę i wdrażanie programów przeznaczonych na finansowanie inwestycji w nowe technologie, specjalistyczne usługi doradcze, podnoszenie kwalifikacji pracowników i rozwój eksportu. Głównym udziałowcem ŁARR (92,7 proc.) jest województwo łódzkie.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jerzy, 2014-02-27 12:27:47

    jeżeli podajecie takie informacje to może sprecyzujecie w którym to jest miejscu,bo w tym tekście nie ma o tym ani słowa.Osoby piszące tego rodzaju informacje uważają,że jak one wiedzą to wystarczy.