PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź, trasy rowerowe: Więcej pieniędzy na infrastrukturę rowerową

  • PAP/AT    9 marca 2016 - 20:02
Łódź, trasy rowerowe: Więcej pieniędzy na infrastrukturę rowerową

Obecnie w Łodzi jest ok. 130 km dróg rowerowych (fot. Flickr.com/Min Master)

• Łódź zwiększyła budżet na budowę dróg rowerowych o 5,5 mln zł.
• Dzięki temu uda się zbudować dwie nowe trasy rowerowe.
• Łódź zainwestuje także w infrastrukturę ułatwiającą rowerzystom bezpieczne poruszanie się po mieście.
Dodatkowe pieniądze na inwestycje drogowe dla rowerzystów przegłosowano podczas środowej (9 marca) sesji rady miasta. Dotychczasowy budżet na te zadania w 2016 r. zwiększył się dwukrotnie i obecnie wynosi 10,5 mln zł.

"Wcześniejsza pula pieniędzy była dość skromna, jak na tak duże miasto i nie pozwalała budować tras rowerowych w takim tempie, jakbyśmy sobie tego życzyli. Udało się zwiększyć te środki z oszczędności z ubiegłego roku, dzięki czemu powstaną co najmniej dwie nowe drogi oraz projekty innych tras, które zostaną zrealizowane w kolejnych latach" - powiedział w środę przewodniczący komisji transportu rady miejskiej, Bartosz Domaszewicz.

Tomasz Andrzejewski z łódzkiego Zarządu Dróg i Transportu (ZDiT) zapowiedział, że w ramach dodatkowych funduszy w tym roku ma rozpocząć i zakończyć się budowa nowych szlaków rowerowych wraz z chodnikami wzdłuż ul. Paderewskiego oraz al. Bandurskiego. Ta druga trasa pozwoli połączyć duże łódzkie osiedle - Retkinia z centrum miasta.

Czytaj też: Łódź, rower miejski: Wypożyczalnie będą w 100 miejscach. Gdzie staną?

"W planach jest też wytyczenie przejazdu na skrzyżowaniu al. Wyszyńskiego i Armii Krajowej oraz przygotowanie projektów trasy wzdłuż ul. Zachodniej i Zgierskiej i projektu wiaty dla parkingu. W Łodzi pojawią się kolejne stojaki oraz dziewięć elektronicznych tablic zliczających rowerzystów" - dodał przedstawiciel ZDiT.

Obecnie w Łodzi jest ok. 130 km dróg rowerowych. W sumie w tym roku ma powstać lub zostać zmodernizowanych ok. 10 km. Rozpoczęto już przebudowę kolejnego odcinka wzdłuż trasy Wschód-Zachów (W-Z). Zapowiedziano też modernizację drogi przy ul. Pabianickiej. Z kolei w ramach budżetu obywatelskiego zostanie zrealizowana inwestycja brakującego odcinka wzdłuż ul. Rzgowskiej oraz wytyczone zostaną pasy ruchu dla jednośladów na ulicach w centrum miasta.

Pod koniec kwietnia tego roku za 12,3 mln zł ma zostać uruchomiony system Łódzkiego Roweru Publicznego (ŁRP). Mieszkańcy miasta i turyści będą mogli wypożyczyć rowery w 100 punktach rozlokowanych głównie w centrum. Swobodne poruszanie się po mieście ma zapewnić 1000 rowerów. To drugi co do wielkości system tego typu w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.