PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź. W tym roku ruszy przebudowa siedmiu ulic w centrum za 48 mln zł

  • PAP/rs    25 stycznia 2018 - 17:01
Łódź. W tym roku ruszy przebudowa siedmiu ulic w centrum za 48 mln zł
Ok. 48 mln zł ma kosztować przebudowa siedmiu ulic w centrum Łodzi, która będzie realizowana w tym roku. (Fot. Shutterstock.com)

Ok. 48 mln zł ma kosztować przebudowa siedmiu ulic w centrum Łodzi, która będzie realizowana w tym roku. O zakresie inwestycji, które mają przyczynić się do rewitalizacji dzielnicy Śródmieście, poinformowała w czwartek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
  • Według magistratu, koszt przebudowy siedmiu ulic wyniesie 48 mln zł.
  • Rewitalizacja obszarowa Łodzi obejmie docelowo 1783 ha, czyli ponad 6 proc. całkowitej powierzchni miasta, który zamieszkuje ok. 22 proc. jego populacji, czyli ponad 152 tys. osób.
  • Wartość wszystkich inwestycji w ramach rewitalizacji obszarowej to 980 mln zł.

- Zaczynamy olbrzymi remont Śródmieścia, który z uwagi na rewitalizację obszarową skumulowaną w ośmiu kwartałach w centrum Łodzi będzie powodował duże problemy związane z komunikacją. W tym roku zaczynamy remonty na siedmiu kluczowych ulicach w tej części miasta - na ul. Jaracza, Nawrot, Wschodniej, Sienkiewicza, Gdańskiej i Traugutta - podkreśliła Zdanowska.

Jak zaznaczyła prezydent, remonty związane będą ze zmianą charakteru ulic. Jako przykład podała skrzyżowanie ul. Wschodniej i Jaracza, gdzie w czwartek odbyła się konferencja prasowa poświęcona planowi rewitalizacji.

- Obecnie na ul. Wschodniej nie ma ani jednego drzewa, ławki, zieleni - brakuje tego, co zachęcałoby mieszkańców do spędzania na niej czasu. Ulica stała się ciągiem komunikacyjnym i to kiepskiej jakości, bo stan drogi pozostawia wiele do życzenia. W kwartałach rewitalizowanych wprowadzimy uspokojenie ruchu, dużo zieleni, miejsc odpoczynku. Myślimy, że powróci do tych miejsc życie, bo niegdyś Wschodnia była pełna sklepików i zakładów rzemieślniczych, które nadawały jej charakter ruchliwej ulicy handlowej - dodała.

Prezydent i towarzyszący jej urzędnicy zwrócili uwagę, że inwestycje nie będą wyłącznie prostymi zmianami nawierzchni, ponieważ jednocześnie wymieniana będzie cała infrastruktura podziemna oraz przyłącza do budynków: wodno-kanalizacyjne, gazowe i energetyczne. W związku z tym uprzedzili, że trudno będzie określić precyzyjnie terminy zakończenia prac.

Wicedyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Katarzyna Mikołajec podała, że umowy z wykonawcami w systemie "zaprojektuj i wybuduj" zostały podpisane i siedem ulic skierowano do realizacji.

- Przebudowy zaczną się od czerwca na ul. Gdańskiej na odcinku od Ogrodowej do Legionów. Również w czerwcu drogowcy pojawią się na ul. Sienkiewicza - w pierwszej kolejności planowane są prace na odcinku od ul. Piłsudskiego do Nawrot, w drugim od Nawrot do Tuwima. W przyszłym roku zmodernizowany zostanie odcinek od Tuwima do Narutowicza - wyjaśniła.

W lipcu rozpocznie się remont ul. Jaracza na odcinku od ul. Wschodniej do Kilińskiego, który ma być ukończony dopiero w 2019 roku. We wrześniu drogowcy wkroczą na ul. Nawrot (odcinek od Piotrkowskiej do Sienkiewicza), Traugutta (od Sienkiewicza do Kilińskiego) oraz Wschodnią (od Jaracza do Rewolucji 1905 r.). W ostatniej kolejności prace prowadzone będą na ul. Tuwima - od Kilińskiego do Targowej.

Oprócz modernizacji siedmiu już istniejących planowana jest także budowa zupełnie nowej ulicy, która połączy ul. Tuwima z Moniuszki.

W jednostkach magistratu odpowiedzialnych za realizację różnych elementów projektu rewitalizacji siedmiu ulic prowadzone są obecnie rozmowy, które mają na celu koordynację prac.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.