PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: wkrótce przebudowa fragmentu drogi wojewódzkiej 713

  • PAP/PSZ    3 stycznia 2018 - 13:52
Łódź: wkrótce przebudowa fragmentu drogi wojewódzkiej 713
Droga ma być gotowa przed końcem 2020 roku. (fot. PTWP / Paweł Pawłowski)

W marcu ma ruszyć kompleksowa modernizacja jednej z najbardziej ruchliwych dróg wjazdowych do Łodzi - drogi wojewódzkiej 713. Inwestycja ma potrwać dwa lata, w trakcie których za około 40 mln zł przebudowany zostanie odcinek trasy z Tomaszowa Mazowieckiego.
• W niektóre dni z trasy korzysta nawet 13 tys. pojazdów.

• Przebudowa obejmie 3,3 km drogi.

• Inwestycja ma być gotowa do końca października 2020 r.

"Dziś możemy już powiedzieć, że jesteśmy gotowi do przebudowy. W połowie grudnia otworzyliśmy oferty od wykonawców. Wpłynęło ich aż siedem, z czego pięć mieści się w naszym kosztorysie inwestorskim. Myślę, że najpóźniej na początku marca będziemy gotowi, żeby z podpisaną umową ruszyć z robotami" - oznajmiła na konferencji prasowej 3 stycznia Katarzyna Mikołajec, zastępca dyr. Zarządu Inwestycji Miejskich.

Inwestycja polega na gruntownej modernizacji 3,3-kilometrowego odcinka ulicy Rokińskiej - od ul. Malowniczej do granicy Łodzi - w ciągu trasy DW 713. To - jak wskazują drogowcy - jedna z ważniejszych i bardziej ruchliwych dróg wjazdowych do Łodzi, a także dojazd do autostrady A1 na węźle Łódź-Wschód. Jak wskazują wyniki badań natężenia ruchu, w ciągu doby korzysta z niej nawet 13 tys. pojazdów. Odcinek drogi w granicach miastach jest teraz w bardzo złym stanie.

Czytaj także: Setki kilometrów szos za miliardy złotych. Te drogi mają być gotowe w 2018 r.

"Droga wymaga przebudowy bezwzględnie. Stan nawierzchni jest bardzo zły, asfalt położony jest bowiem na kiepskiej podbudowie, która pęka i stąd sporo uszkodzeń. Jest ona też niebezpieczna dlatego, że nie ma chodników i dróg rowerowych, a woda odprowadzana jest powierzchniowo do rowów, co powoduje zalania. Dlatego przebudujemy tutaj wszystko" - wyjaśniła Mikołajec.

Na prace złoży się budowa nowej jezdni, chodników, dwukierunkowej drogi rowerowej, przystanków autobusowych z zatokami, wjazdów do posesji oraz nowego systemu kanalizacji deszczowej. Projekt przewiduje także modernizację dwóch przejazdów kolejowych.

Mikołajec poinformowała, że miasto na inwestycję przeznaczyło 40,6 mln zł, z czego 31,5 mln to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Remont ma trwać do końca 2019 roku i będzie realizowany w dwóch etapach - od ul. Malowniczej do ul. Gajcego oraz od ul. Gajcego do granic miasta.

Czytaj również: Rok 2017 – stracona szansa na likwidację autostradowych bramek

Projekt drogowy realizowany jest w ramach umowy partnerskiej miasta Łodzi i Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Zarząd Dróg Wojewódzkich w ramach tego zadania zmodernizuje ponad 18,5-kilometrowy odcinek DW 713 od Kurowic do Ujazdu za kwotę 77,7 mln zł (72,4 mln dofinansowania z UE). Obecnie trwają prace projektowe. Roboty mają rozpocząć się pod koniec obecnego roku i zakończyć do końca października 2020 r.

"To ostatni etap modernizacji drogi DW 713 łączącej Tomaszów Mazowieckiego z Łodzią. Wcześniej przebudowaliśmy odcinki od Ujazdu do Tomaszowa Mazowieckiego oraz z Andrespola do Kurowic. Teraz wspólnie z miastem domkniemy tę inwestycję. Dojazd do Tomaszowa Mazowieckiego będzie wyglądał w sposób przyzwoity, powodów do narzekania nie będą też mieli ci, którzy będą chcieli dostać się na węzeł autostradowy" - zaznaczył dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Mirosław Szychowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.